Vali Yerlikaya, açıklamalarda bulundu

Vali Yerlikaya, açıklamalarda bulundu

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaşanan sel baskınından etkilenen Esenyurt ilçesini ziyaret ederek semt sakinleri ile görüştü. Vali Yerlikaya, incelemeler sonrası ilçede alınacak tedbirlere dair açıklamalarda bulundu.
Vali Yerlikaya, Vali Yardımcısı Dr. Yaşar Aksanyar, Esenyurt Kaymakamı Dr. Vural Karagül, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Nuh Köroğlu ile birlikte Esenyurt’ta incelemelerde bulundu.

İncelemenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Yerlikaya, “Biliyorsunuz Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüz İstanbul’da kuvvetli, gök gürültülü, sağanak yağışla ilgili dünden itibaren devamlı ikazda bulunuyor. İstanbul’da bugün öğleden sonra, sağanak yağış oldu. İstanbul’da daha önce çok ender gördüğümüz iki tane hortum vakası görüldü. Maalesef içinde bulunduğumuz Esenyurt ilçemizin Pınar Mahallesi 1272 nolu sokakta bodrum katları, yol kot seviyesinden itibaren 120 santime yakın su bastı. Çatalca’da keza, Beylikdüzü’nde de çok az 1-2 noktada olduğunu arkadaşlarımız söyledi.” diyerek bilgi verdi.
“Esenyurt İlçemizde 1 Suriyeli Misafirimiz Vefat Etti”
Vali Yerlikaya, “Çatalca’da hastanede tedavi gören 2 vatandaşımız, Beylikdüzü Devlet Hastanesi’nde tedavi gören durumları iyi 2 vatandaşımız, Esenyurt Devlet Hastanesi’nde tedavi gören geçici koruma kapsamında 4 Suriyeli misafirimiz var. 2, 3 ve 5 yaşında 3 yavrumuzun durumları gayet iyi, az önce başhekimimiz bunu bana söyledi. Maalesef 30-32 yaşlarında bir Suriyeli misafirimiz vefat etti. Vefat eden kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Suriyeli 2, 3 ve 5 yaşında olan yavrucağızlar başta olmak üzere, hastanede tedavi gören vatandaşlarımıza da Allah’tan şifalar diliyorum. Esenyurt’umuza, Çatalca’mıza, Beylikdüzü’müze ve bütün şehrimize de geçmiş olsun diyorum.” dedi.
Caddede bodrum katlarda su boşaltması ile ilgili İtfaiye Başkanlığı, AFAD, Esenyurt Kaymakamlığı, Esenyurt Belediye Başkanlığı ve tüm kurumların özverili çalışmasının devam ettiğini belirten Vali Yerlikaya, “AFAD olarak İçişleri Bakanlığımızdan, aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan, burada ve diğer yerde hasar tespit ettiğimiz zarar gören vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu gösteriyoruz. Keza belediyelerimiz de aynı şekilde, Esenyurt Belediye Başkanımız bizimle birlikte. Bu gece evinde yatamayacak, evinde oturamayacak bu ev sakinlerine neler yapacağımızı konuşuyoruz. Bu gece onlara sahip çıkıyoruz. Yarından itibaren de bu sakinlerimize neler yapacağımızla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ve diğer ilgili bakanlıklarımız, özellikle Devlet Su İşleri gelip bu Haramidere’nin durumunu konuşacağız.” ifadelerini kullandı.
“Bütün Hemşehrilerimize Geçmiş Olsun”
Aynı sıkıntının tekrar yaşanmaması için kalıcı tedbirler alınacağını ifade eden Vali Yerlikaya, “1272 nolu sokakta geçmişte de buna benzer su baskınlarının olduğunu söyleyen komşularımız, hemşehrilerimiz ile konuştuk. Aynı sıkıntının bir daha olmaması yönünde kalıcı tedbir almamız lazım. Birinci tedbir şu arkadaşlar, buradaki eğimi görüyorsunuz. 1272 nolu sokakta bodrum katların konut olarak kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bugünden itibaren buraların kullanılmaması ile ilgili tedbirlerimizi alıyoruz. Kullanılamayacak ev eşyasına yardım, çıkabilecekleri yeni yaşam alanları ile ilgili kira yardımı hususunda da gereken desteği devletimiz, hükümetimiz, onun emrinde olan İstanbul Valiliğimiz, kaymakamlığımız, belediyelerimiz, yani hep beraber el birliği ile buraya Allah’ın izni ile sahip çıkacağız. Bunu da hep beraber göreceğiz, sizler de takipçisi olacaksınız. Tekrar şehrimize, Esenyurt’umuza, Çatalca’mıza, Beylikdüzü’müze ve bu sağanak yağıştan sıkıntı duyan bütün hemşehrilerimize geçmiş olsun diyorum. Allah beterinden hepimizi korusun diyorum. Basın da burada gerçekten özverili çalıştı, duyarlılık gösterdi. Sizlere de teşekkür ediyorum. Sağ olun var olun.” şeklinde konuştu.
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir