Uzel ihalesi feshedildi

Uzel ihalesi feshedildi

İstanbul Rami’de bulunan Uzel Makine Traktör Fabrikasının Vera Varlık A.Ş.,’ye 223 milyon 700 bin TL üzerinden yapılan satışı, İstanbul 5. İcra Mahkemesi tarafından feshedildi.
Eyüpsultan Rami’de 93,5 dönümlük arazi üzerine kurulu olan Uzel Makine Traktör Fabrikasının bina ve arazisi 15 Mayıs 2019’da yapılan ihalede ipotek alacaklısı Vera Varlık’a 223 milyon 700 bin TL’ye satılmıştı.
Ancak Uzel Holding ve Uzel Makine, arazi ve fabrikanın değerinin altında olduğu gerekçesiyle satışın iptali için icra mahkemesinde dava açmıştı.
İstanbul 5. İcra Mahkemesi dün yaptığı duruşmada, ihalenin feshine karar verdi.
YENİDEN İHALEYE ÇIKARILMALI
Uzel Makine’nın iflas etmesinin ardından traktör fabrikası’nda çalışan 1500 işçi tazminatsız işten çıkarılmıştı.Tazminatlarını alamayan işçiler, ihaleye itiraz etmiş, dava açmıştı. Konuya ilişin dün Çağlayan Adliyesi’ndeki 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde yapılan duruşmada mahkeme Uzel arazisinin satışını iptal etti.
Satışın iptal edilmesinin mücadeleleri açısından oldukça önemli olduğunu dile getiren işçiler, Uzel arazisinin bağımsız bir bilirkişi tarafından gerçek değerinin belirlenmesi ve bu değer üzerinden satışının gerçekleşerek tazminatlarının ödenmesini talep ediyorlar.
Fabrikadan 750 milyon TL alacağı bulunan ve yapılan satışın hileli olduğunu iddia eden işçiler, karar kesinleştikten sonra fabrika ve arazinin yeniden ihaleye çıkarılıp değerinde satılmasını ve tazminatlarının verilmesini istediklerini söylediler.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir