Türkiye’nin İlk Yerli Silah Fabrikasını Kurmuştu!

Türkiye’nin İlk Yerli Silah Fabrikasını Kuran “Bakü Fatihi” Nuri Paşa Vefatının 70’inci Yılında Anıldı

1918 yılında Kafkas İslam Ordusu kumandanı olarak, Bakü’yü Ermeni ve Rus işgalinden kurtaran Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Killigil Paşa, vefatının 70’inci yıldönümünde kabri başında anıldı.

İstanbul Edirnekapı Şehitliği’nde düzenlenen anma törenine Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, Kurmay Albay Zeki Bilal Şanlı, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu Muavini Konsolos Ramiz Hacızade, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Nuri Killigil Paşa’nın öz geçmişinin okunmasıyla başlayan anma töreninde Kur’an-ı Kerim’den sureler okunarak, ebediyete intikal eden tüm devlet adamları, şehitler ve Nuri Paşa’nın ruhu için duaların edildi.

Düzenlenen anma töreni Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek ve protokol üyelerinin Nuri Killigil Paşa’nın kabrine çiçekler bırakmasının ardından son buldu.

NURİ KİLLİGİL PAŞA KİMDİR?

1881 yılında İstanbul’da doğan Nuri Killigil Paşa Osmanlı Ordusu komutanı ve cumhuriyet döneminde tüccar, yatırımcı ve sanayici olarak hayatını sürdürdü.

BAKÜ FATİHİ AZERBAYCAN’I İŞGALDEN KURTARDI

Enver Paşa’nın kardeşi olan Nuri Killigil, I. Dünya Savaşı’nın sonlarında Azerbaycan’a hâkim olan Rus ve Ermeni birliklerinin “Mart Olayları” adı ile anılan Müslüman katliamları yapmaları üzerine, “Kafkas İslam Ordusu” adında Osmanlı, Azeri ve Dağıstan askerlerinden oluşan bir ordu ile Azerbaycan’ı işgalden kurtarması dolayısıyla kendisine “Bakü Fatihi” dendi.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN SİLAH ARKADAŞI

Trablusgarp Savaşı’na da katılan Nuri Killigil Paşa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte İtalyan işgaline karşı savaştı.

İLK YERLİ SİLAH FABRİKASINI KURDU

Cumhuriyet tarihinin ilk endüstriyel silah tasarımcılarından olan Killigil’in 1930 yılında kok kömürü satan bir şirketi alıp, burayı bir madeni eşya fabrikasına dönüştürdü. Tabanca, matara, demir çubuk, gaz maskesi ve mermi üretimi yapan fabrikasını büyüterek İstanbul’da Sütlüce’ye taşıyan Nuri Killigil Paşa, burada havan ve havan mermisi üretimine başlandı.

SİLAHLARI FİLİSTİN DİRENİŞİNE GÖNDERDİ

Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulmuş ilk silah fabrikalarından olan Nuri Killigil Silah ve Mühimmat Fabrikası, Arap-İsrail savaşında Arap orduları için silah ve cephane üretti. Filistin halkının hak ve özgürlük mücadelesini BM’nin kararlarını tanımayarak, Filistinlilere silah ve cephane gönderdi.

“FABRİKADA PATLAMA”

İŞÇİLERİ KURTARMAK İSTERKEN HAYATINI KAYBETTİ

Nuri Killigil Paşa, 2 Mart 1949 yılında Sütlüce’de ki silah ve cephane fabrikasında bulunan odasında çalışmakta iken, kendisine fabrikada yangın çıktığı haberi verilmesinin ardından, yangının olduğu alana gitti ve çalışanları uyararak, fabrikayı boşaltmalarını söyledi. Ancak yangının mühimmat deposuna sıçramasıyla, büyük bir patlama meydana geldi.

EDİRNEKAPI ŞEHİTLİĞİ’NE DEFNEDİLDİ

28 kişinin hayatını kaybettiği patlamada, 7 işçi ile 6 itfaiyecinin cesedine ulaşılırken, patlamadan tanınmayacak durumda olan aralarında Nuri Killigil’in bulunduğu 15 kişiye ait olan vücut parçaları, üç ayrı tabuta konularak Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir