Tüm masrafları devlet ödüyor!

Tüm masrafları devlet ödüyor. Engelli çocuklarınızı mutlaka okula gönderin..

Toplumumuzda engelli bireylerin nasıl eğitim gördükleri, hayata nasıl hazırlandıkları sorusuna yanıt aramak için Eyüpsultan İSKİ’nin yanında bulunan  “Özel Eyüp Sağlık Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi”ni ziyaret ettik. Kurucu Müdür Metin Çakmakoğlu ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Engelli bireylerin topluma nasıl kazandırıldığını araştırdık.

Medya Haliç: Kuruluş hikayenizi anlatır mısınız?

Çakmakoğlu: 2008 yılında Eyüpsultan Sultan Center’da açıldık. Daha sonra bu binayı satın aldık. 2013 yılının Temmuz ayından beri bu binadayız.

Ben emekli sınıf öğretmeniyim. Bir zamanlar Bağcılarda öğretmenlik yaptığım zamanlarda, biri down sendromlu ikiz kardeşler geldi. Biri sağlam, diğeri down sendromluydu. Annesi okumayacağını zannediyordu. O’na okumayı öğrettim, önü açıldı. Annesinin sevincini görmek bizi bu işe itti.

Medya Haliç: Öğrenci profiliniz nasıl?

Çakmakoğlu: Şu anda okulumuzda 180 – 200 civarında öğrencimiz var. 10 tanesi yatalak hasta. Evlerinde fizyoterapist hizmeti veriyoruz. Özel öğrenme güçlüğü hastası, zihinsel ve bedensel engelli öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerimizin bize herhangi bir ödemeleri olmuyor. Servislerini de biz sağlıyoruz. Devletimizin taktir ettiği ücreti devletimiz bize ödüyor. Okulumuza 1 yaştan 45- 50 yaş arası engelliler geliyor.

Medya Haliç: Personel sayınız?

Çakmakoğlu: Okulumuzda 12 öğretmen, 2 sekreter, 1 aşçı, 2 şoför var. Öğretmenlerimizin 6’sı zihin engelli öğretmeni, 2 fizyoterapist, 1 psikolog, 1 okul öncesi öğretmeni, 2 çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni var.

Medya Haliç: Eğitim sisteminiz nasıl?

Çakmakoğlu: Önceden bazı sıkıntılarımız vardı. Özel Eğitim kurumlarının yönetmeliği sık sık değişiyor. Artık düzeldi, yeni yönetmeliğe göre normal okullara gidip, bize de gelen öğrenciler okullarından izinli sayılıyorlar.

Okulumuzda öğrencilerimize bireysel eğitim dediğimiz bire bir eğitim veriyoruz. Rehberlik araştırma merkezlerinin önerdiği amaçlar doğrultusunda eğitim veriyoruz. Bu her öğrenciye özel oluyor. Bireysel eğitim programı yapılıyor. Neyi bilip bilmediklerini ortaya çıkartıp, bilmediklerini öğretip, bildiklerini tekrar ediyoruz.

Medya Haliç: Eğitim görmüş öğrencilerimizden bir iş sahibi olanlar var mı?

Çakmakoğlu: Elbette var. Bizim eğittiğimiz zihinsel engelli öğrencilerden 2 kişi adliyede çalışıyor. İşkur’u takip ediyoruz. 100 kişinin üzerinde eleman çalıştıran firmalar 3 kişi engelli çalıştırmak zorunda. Hamburger firmalarında bizim yetiştirdiğimiz elemanlar çalışıyor.

Son olarak şunu vurgulamak istiyorum, velilerimiz engelli çocuklarını bizim tarzda okullara göndersinler, bu çocuk için çok önemli..

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir