Pozitifler ve temaslılar kesinlikle dışarı çıkmamalı

Muhammed Atak: “ Mutlaka aşı olunmalı”

Eyüpsultan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed atak gazetemize bir açıklama yaparak, yaşanan pandemi sürecinde vatandaşları aşı konusunda uyardı. “Hangi aşıya ulaşırsak olmalıyız diye konuşan Dr. Atak şu sıralar ülke olarak pik seviyesinde olduğumuzu belirtti.
Dr. Muhammed Atak konuyla ilgili olarak sorularımızı yanıtladı:
“Kısıtlama konusunda toplum olarak sorumluluk hissetmeliyiz. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uymalıyız. Bu çok önemli çünkü, sahada sağlıkçılar, doktorlar kadar polislerimiz, jandarmalarımız, zabıta ve vefa gruba arkadaşlarımız ve birçok görevliler de mücadele ediyorlar. Hocalarımız kış olmadan pik seviyesine ulaşacağımızı söylüyorlardı, piki yaşıyoruz. Bu konuda çok dikkatli olmalıyız, kurallara kesin uymalıyız, çünkü hangi sevdiğimizin nasıl etkileneceğini bilmiyoruz. Birçok vefat eden vatandaşlarımız var. Bu arada bir uyarı da yapmamız gerekli. Pozitifler ve temaslılarda kesinlikle dışarı çıkmamalı. temaslılar potansiyel pozitiftir, birine virüsü bulaştırırsa kasten adam öldürmek gibi bir şey olur” diye konuştu.
Eyüpsultan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Atak son günlerde gündeme gelen Çin aşılarıyla ilgili olarak da şunları kaydetti:
“ Bu çok önemli bir konu. Aşıların gelmesiyle hangi aşıya ulaşabilirsek mutlaka olalım. Tarihe baktığımızda salgın hastalıkların aşılarla bittiğini görüyoruz. Aşılar koruyucu bir tedbirse olmamız lazım. Çin aşısı gelmek üzere, olmanın hiçbir sakıncası yok. Herkes olmalı. Bütün salgın hastalıkları bu aşılar silip süpürüyor. Raporlarda Çin aşısının yüzde 95 etkili olduğu belirtiliyor. Birde aşı olmayın diyenler var. Bunların kötü niyetli olduklarını düşünüyorum. Bizim aşımızda yolda ama şu anda yetişmesi mümkün değil. Ancak gelen aşılarda Türkiye’nin faz 1, faz 2 ve faz 3 aşamalarında yer alması iyi bir durum. Korona veya bir başkası, bu salgın hastalıklar hep olacak. Korunmak için tekrar söylüyorum, maske, mesafe ve hijyen kurallarına kesinlikle uymalıyız.”

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir