Nişanca Mahallesi tapu sorunu çözülüyor mu?

Nişanca Mahallesi tapu sorunu çözülüyor mu?

Eyüpsultan Belediyesi tarafından Nişanca Mahallesi’ne yepyeni bir çehre kazandıracak Nişanca projeyle ilgili Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Nişanca Münzevi Kültür Merkezi’nde vatandaşları bilgilendirmek için Mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Burada vatandaşlara projeyi anlatan bir sunum yapıldı.


“Nisanca Mahallesi Kentsel Yenileme Avan Projesi” toplantısına Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Nişancı Mahalle Derneği Başkanı Nihat İmir ile birlikte Başkan Yardımcıları ve çok sayıda Nişanca Mahallesi sakini katıldı.
Nişanca Mahalle sakinleri ile bir araya gelen ve vatandaşların sorularına cevap veren Köken, sürecin nasıl işleyeceğini anlattı.


SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Bakanlar Kurulu kararı ile 5366 Sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun kapsamında Nişanca Mahallesinde bulunan yaklaşık 7 hektar büyüklüğe sahip alan “Yenileme Alanı” olarak ilan edildi.
317 yapı bulunan alanla ilgili analizler ve anket çalışmasının da yer aldığı saha çalışmaları yapıldı.
Alanın, Arazi Kullanım, Dolu-Boş, Mülkiyet, Kat Adedi, Tescilli Yapı, Topoğrafya, Eğim ve Jeolojik Yapı analizleri gibi bir çok yapısal ve alansal analizler yapıldı.
Eyüpsultan Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından yapılan saha çalışmalarından çıkan sonuçlara göre projelendirme çalışmaları tamamlandı.


Nişancı Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi, amacı mevcutta parçalı ve çok hisseli mülkiyet yapısından dolayı yaşanan sorunlara çözüm getiriyor.
Mevcuta proje alanında bulunan yapısal ömrünü tamamlamış, yeterli mühendislik hizmeti almamış, mevcut kanun ve yönetmeliklere aykırı yapılaşmış ve bundan dolayı risk unsuru oluşturan binalar yerine sağlıklı ve güvenli yaşam alanlarının oluşturulması, kentsel çevrenin ve yaşam kalitesinin arttırılması noktasında, hazırlanan projenin alanda dönüşüm sürecini kolaylaştırması amaçlanıyor.
Böylece bu projeyle Nişanca Mahallesi sakinlerinin mülkiyet sorunu çözülmüş olacak. İmar sorunu sona erecek. Vatandaşlar, otopark problemi olmayan ferah sokaklarda, depreme dayanıklı yapılarda yaşayabilecek.
Nişanca Mahallesi’nde yapılacak uygulamalar, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve 5366 Sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanunlar çerçevesinde yürütülüyor.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir