Milli Şair Mehmet Akif Ersoy  Kabri Başında Anıldı

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy  Kabri Başında Anıldı

İstanbul’da, İstiklâl Marşı’nın Kabulü’nün 98’inci Yıldönümü Kutlanırken, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy da Kabri Başında Anıldı

İstanbul Valiliği’nce, İstiklâl Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 98. yıldönümü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anma töreni düzenlendi.

İlk olarak, Edirnekapı Şehitliği’nde saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Mehmet Akif Ersoy’un özgeçmişi okundu.

Buradaki tören, Kur’an-ı Kerim okunması ve yapılan duaların ardından Mehmet Akif Ersoy’un kabrine karanfil bırakılmasıyla son buldu. Daha sonra Eyüpsultan Kültür Merkezi’nde devam eden törende, “İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Akif Konulu Belgesel” gösterimi katılımcılara izletildi.

Öğrenciler tarafından sergilenen İstiklâl Marşı Oratoryosu’nun ardından “İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından çeşitli ödüller verildi.

Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez tarafından sahnelenen “Korkma! isimli “Mehmet Âkif ve Safahat” konulu tek kişilik tiyatro oyunun büyük beğeniyle izlendiği tören programı, dereceye giren eserlerin ve Mehmet Akif Ersoy’a ait fotoğrafların incelenmesinin ardından son buldu.

Sunuculuğunu Niyazi Gedik’in yaptığı törene, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İstanbul Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Özgür Tör, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir