Millet İttifakı’nın başarısının sırrı…

Unutulan(!) Emel Bilenoğlu

Günlerdir yerel basında, CHP’nin başarısının kaynakları konuşuluyor ve yazılıyor. Aslında bu topa girmem ama, konuyla ilgili görüşlerini yazan arkadaşların bazı noktaları yazmadıklarını gördüğümden, birkaç satırda ben yazayım dedim. Öncelikle gülümseten bir irdelemeyle söze başlayalım, arkası nasıl olsa gelir.

Dikkatinizi çekti mi bilmem, kaç seçim geçti, Eyüpsultan’da son mitingi yapan, seçimi alıyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın son mitingleri genelde Eyüpsultan’da olur, ertesi gün sandığa gidilirdi, seçimden galip çıkardı. Bu kez de Ekrem İmamoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu, Eyüpsultan’da yapılan son mitingi yaptılar ve galip geldiler. Bir uğur var demek ki..Bir çoğunuzun “Hadi yaaa..” dediğini görür gibiyim…Gerçi Erdoğan ertesi günü Eyüpsultan’a geldi ama bizim konumuz miting…

23 Haziran seçimleri bitti, Ekrem İmamoğlu kazandı. Bu zaferi sadece CHP’ye maletmek, ilerisi için CHP’ye yapılacak en büyük kötülüktür. Neden? Çünkü Ekrem İmamoğlu sadece CHP’nin adayı değildir. Ekrem İmamoğlu Millet İttifakı’nın adayıdır ve millet ittifakının dışında olan, değişik partileri destekleyen vatandaşlardan da oy almıştır.

23 Haziran’da kazanılan bu başarının temeli 31 Mart’ta yapılan çalışmalara dayanmaktadır. Burada, o bu kadar çalıştı, şu, şu kadar çalıştı, diyerek isimleri zikretmeyeceğim. Herkes kendi çapında çaba gösterdi. Burada Eyüplülerle bire bir yaptığım görüşmelerden çıkan sonuca göre sadece bir kişinin adını yazacağım. İster sevin, ister sevmeyin, ama vatandaşın gönlündekini değiştiremezsiniz.

Millet İttifakı’nın Eyüpsultan Belediye Başkanı Adayı Emel Bilenoğlu’nu vatandaş gerçekten çok sevmiş. Kadın bir adayın çıkartılması hem CHP, hem de Millet İttifakı için iyi  bir karar olmuş. Bilenoğlu’nun özellikle İyi Partili ve CHP’li arkadaşlarıyla 31 Mart öncesi yaptığı çalışmalar 23 Haziran’a zemin hazırlamış. Sadece bu kadar da değil. Vatandaşların söylediklerine göre,  Bilenoğlu vatandaş üzerindeki asıl etkiyi, seçimden mağlup çıktığında bile evleri, esnafları, dernekleri teşekkür amaçlı dolaştığında yapmış. Eyüplüler, Bilenoğlu’nun bu hareketinden çok etkilenmişler.

Gelelim Ekrem İmamoğlu’nun başarısının bir başka nedenine. Bu, iktidarın en büyük hatasıdır. Çocuk katili, terörist başı Apo’dan medet umması,  aranmakta olan Kardeşi Osman Öcalan’ı  TRT’ye çıkarması, MİT’in ve Süleyman Soylu Bakanlığı’ndaki İçişleri’nin bu konuya duyarsız kalmasıdır. Ekonomiyi ve diğerlerini yazmıyorum bile…

Bütün bunların biraraya gelmesiyle Ekrem İmamoğlu İstanbul’da ve Eyüpsultan’da tarihi bir fark atmıştır. Tekrar belirtiyorum, burada başarıyı sadece CHP’nindir demek, CHP’ye yapılabilecek en büyük kötülüktür. Burada başarı CHP’nin ve İyi Parti’nin olduğu kadar Millet İttifakına ve adayı Ekrem İmamoğlu’na oylarıyla destek veren Saadet Partililerin, HDP’lilerin, Ak Partililerin, MHP’lilerin, BBP’lilerin, DP’lilerin, Anap’lıların, Adalet Partililerin ve hangi partiye gönül verirse versin, hakkı yenenin yanında olanlarındır. Kısacası milletin bir araya gelmesidir ve başarının en büyük sırrı budur..

Hakan Hapcıoğlu

Medya Haliç Genel Yayın Yönetmeni

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir