Menderes anıldı

Menderes anıldı
57 yıl önce idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan mezarlarının başında anıldı. Anmaya Menderes Ailesi’nin yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı
İdam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin R. Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, Topkapı’daki Anıtmezar’ları başında anıldı.
Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Adnan Menderes’in gelini Ümran Menderes ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bakan Soylu da burada yaptığı konuşmada, şunları dedi:

 
“3 kahraman, şehidimiz birer bedeldir, birer mücadeledir. Art niyetli hesaplara karşı, bu millete çektirilmiş acılardır, dökülmüş gözyaşlarıdır. Biraz ileride bir başka kubbenin altında yatan büyük bir dava adamı merhum Turgut Özal, aynı şekildedir. Terörle mücadelede verdiğimiz şehitler ve gaziler aynı şekildedir. Size sormak istiyorum; Adnan Menderes, demokrasiden başka ne istedi? Ülkesinin kalkınmasından, gelişmesinden, insanların inançları yüzünden horlanmamasından başka ne istedi talebi oldu? Bu ülkeye baraj yapmak, yol yapmak, tarımı, sanayiyi kalkındırmaktan başka ne arzusu oldu? Hasan Polatkan’ın, Fatin Rüştü Zorlu’nun bu milleti güçlü kılmak, haklarını savunmaktan başka ne meselesi vardı?”
Adnan Menderes’in gelini Ümran Menderes de yaptığı konuşmada Adnan Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın idam edilmelerinin aileleri ve sevenlerini yasa boğduğunu belirterek, “İdamlar Türkiye’nin büyük ayıbı. Demokrasi ülkemize yaptıkları hizmetler hiçbir zaman unutulmadı, unutulmayacak. Demokrasiler de seçim ile gelen seçim ile gider ama maalesef bizde böyle olmadı. Darbeler ülkemizin büyümesine engel olmuştur” ifadelerini kullandı.
Diğer bir program da Demokrat Partililer tarafından yapıldı. DP Genel başkanı Gültekin Uysal ile partililer Adnan Menderes’in anıt mezarına gelerek anma töreni yaptılar.
Fotoğraflar: Metin Türkmenoğlu
Kaynak : Milliyet

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.
  • 12
    Shares

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir