Memleket Partisi Eyüpsultan İlçe Başkanı Tuncay Çöpoğlu gündemi değerlendirdi..

Memleket Partisi Eyüpsultan İlçe Başkanı Tuncay Çöpoğlu:
Pahalılığın sebebi özelleştirmeler!
Memleket Partisi Eyüpsultan İlçe Başkanı Tuncay Çöpoğlu, gazetemiz Medya Haliç’e özel bir röportaj vererek hem kurucu İlçe Başkanlığını yaptığı Memleket Partisini hem de ülkemizin gündeminde bulunan konuları değerlendirdi. Başkan Çöpoğlu pahalılığın sebebinin özelleştirmeler olduğunu belirterek ilginç açıklamalarda bulundu.

Medya Haliç:  Memleket Partisi’ni ve Eyüpsultan İlçesini anlatır mısınız?
Başkan Tuncay Çöpoğlu: Eyüpsultan İlçemizin aşağı yukarı 3 aylık bir mazisi var. Biliyorsunuz Memleket Partisi, öncesinde bir hareketti, partileşme süreci de 4 ay oldu. 18 Eylül’de yapılan kurultayda Genel Başkanımız Muharrem İnce’nin belirttiğine göre 52 il ve ilçelerinde 4 aylık sürede bir kurulum oluştu. Bu kurulum içerinde bütün iller ve ilçeler kongrelerini tamamlamış olarak kurultaya gidildi. Bunun sonucunda 52 il ve ilçenin kurulumuyla seçimlere katılma hakkını da kazanmış olduk. Tarihe bakıldığında bu durum gerçekten büyük bir başarı olarak görünüyor. Bana ilçe başkanlığı teklifi geldiğinde partinin tüzüğünü inceledim. Geçmiş dönemlerde yönetimlerinde görev yaptığım partilerin tüzüğü gibi bir tüzük mü, yoksa bazı farklar var mı? Diye inceledim. Gerçekten bir genel başkan partisi değil, üyelerin partisi olduğunu gördüm. Genel Başkanı bile üyeler seçebiliyor. Bunu da kurultayda gördüm. Milletvekili adaylarını, Meclis üyeleri adaylarını üyeler seçebilecek. Mesela parti meclisi üyelerini biz seçtik. Geçmiş siyasi yaşantılarımda bunları göremedik. Göremediğimiz için de bu yenilikleri kabul ettik. Bir ilçe başkanı olarak Eyüpsultan’da sadece benim fikirlerimin kabul görmesi beni tatmin etmeyecek. Üyelerimizin ortak aklı ile alınacak kararların olmasını ben çok önemli gördüm ve çok sıcak baktığımdan dolayı kabul ettim. Memnunum, iyi ki Memleket Partisi’nin ilçe başkanı olmuşum. Bizde istişare var. Bu güzel bir gelişme. İnşallah diğer partilerde de bu tür, üyelerin söz sahibi olacağı bir siyaset yapısı ortaya çıkar diye düşünüyorum.
Eyüpsultan ilçesi olarak kurucu ilçe başkanı ve yönetim olarak 16+1 kişilik yönetim kurulu oluşturduk. Sonra 20 gün içinde olağan kongremize gittik. Orada da 8 kişi yedeğimizle birlikte güçlü bir yönetim olarak kongremizi yaptık. Bundan sonra ilçemizdeki diğer partilerin ilçe başkanlarıyla da bir araya gelip ‘Eyüpsultan için neler yapabiliriz?’ konuşup gerekli çalışmalarımızı yapacağız.
Şu anda İlçe merkezimiz Akşemsettin Mahallesinde. Ancak son 20 gün içerisinde Alibeyköy ve Eyüpsultan merkezinde çok ciddi arayışlarımız var.
Medya Haliç:  İttifakların neresindesiniz?
Başkan Tuncay Çöpoğlu: Genel Başkanımız ittifak konusuna hiç girmiyor. Sadece partimizin teşkilatlanmasına ve üye çalışmalarına ağırlık verdi. Şu anda ittifak konusunun genel başkanımızın gündeminde olmadığını biliyorum.
Medya Haliç:  Hayat pahalı, biliyorsunuz insanların geçimi zorlaştı, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Başkan Tuncay Çöpoğlu: Maalesef hayat pahalılaştı, hepimizin geçimi zorlaştı. Biz de bir vatandaşız, esnafız. Biz de insanız. Sonuçta biz de pazara çıkıyoruz, markete gidiyoruz. Ben sağlık sektöründe diş teknisyeniyim. Aynı zamanda bir kliniğimiz ve laboratuvarımız var. Diş hekimlerimiz ve bizler orada birlikte çalışıyoruz.
Türkiye’de üretim yok. Bütün girdiler ithalata dayalı olduğu için fiyatlar çok değişiyor. Kendi içimizde ürettiğimiz sebze ve meyvayı bile o kadar pahalıya alıyoruz ki. Bunun sebebi girdi maliyetlerinin pahalı olmasıdır. Çiftçilerimiz ciddi emek veriyor. Gübre, mazot işçilik çok pahalı. Aracılar var. Elektrik, doğalgazın özelleştirilmesi de bu pahalılığı yapıyor. Bunların ve diğer temel ihtiyaç maddelerinin vatandaşa daha uygun fiyata verilmesi gerekiyorken,  Hükümeti veya Devleti yönetenler bunları milletin sırtına yıkıyorlar ve belli bir kesime rant yaratıyorlar. Bizler bunların altında eziliyoruz. Özelleştirilen her şey sıkıntı oluyor. Faturanızı geciktirdiğinizde size başka bir fatura daha çıkartılıyor. Bu yükün de yükü oluyor. Özelleştirmeden önce böyle değildi. Hepimiz yaşadık. Eskiden faturamızı ödeyemediğimizde faizini öderdik. Şimdi faizin faizi biniyor bir de açma kapama konusunda tekrar bir ceza yazıyorlar. Bu durum sosyal devlet yapısına aykırı bir sistem ve işlem. Bunların düzeltilmesi lazım. Bunlar devletin elinde olması gereken hizmetlerdir. Memleket Partisi’ne milletimiz bir şans verirse Genel Başkanımız Muharrem İnce’nin bunları çözeceğine çok çok eminim.
Medya Haliç:  İlçe yönetiminize genel merkezden maddi destek geliyor mu?
Başkan Tuncay Çöpoğlu: Şöyle anlatayım, Biz halkın partisiyiz. Bizim paramız yok. Genel merkezin de parası yok. Genel merkezimiz bağış ve yardımlarla faaliyetlerini sürdürüyor. İlçelerinde durumu aynı. Memleket sevdalısı arkadaşlarla bu güne kadar olan bütün harcamaları imece usulü yaptık. Herkes elini cebine atıyor. Mesela Ankara’ya gittik yapılan masrafı kaç kişi gittiysek o rakama bölüyoruz. Biz siyasette bir menfaat, bir beklenti içerisinde değiliz. Tek istediğimiz şu memleket bir düzelsin. Memlekete yakışır, insanlara nefes aldıracak bir iktidarın gelmesi için mücadele ediyoruz. Tek düşüncemiz bu. Benim de bu güne kadar olan siyasi yaşantımda ki tek düşüncem de budur.
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir