Mehmet Er, konut kampanyasını değerlendirdi!

Mehmet Er, konut kampanyasını değerlendirdi!
Eyüpsultan’ın tanınmış iş adamlarından ve siyasilerinden, Ak Parti Eyüpsultan eski İlçe Başkanı Mehmet Er ile ülkemizin içinde bulunduğu kriz ortamını konuştuk. Mehmet Er, Konut Kampanyasından, kriz ortamında nasıl artıya geçilir gibi bir çok konuda , gazetemiz Medya Haliç’e özel açıklamalarda bulundu.
Medya Haliç özel haber…


Medya Haliç: Ülkemizin içinde bulunduğu kriz ortamından çıkmak ve ülkemizin kalkınması için Cumhurbaşkanı tarafından bir konut kampanyası düzenlendi. Bir inşaat firması olarak bu kampanyayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Mehmet Er: “Konut Kampanyası ülkemizin kalkınması için yerinde ve zamanında bir müdahale. Ülkemizin kalkınması her alanda var ama inşaat sektöründe biraz daha fazlaydı. Bizim gibi orta ölçekli firmaların tamamı ısrarla ve inatla bir destek istiyorlardı. Sağolsun, her zaman olduğu gibi bu seferde Hükümetimiz yine, halkın ve dar gelirlinin yanında oldu. Piyasayı rahatlama adına bir kampanya başlatıldı. Bu kampanyanın yerinde ve zamanında yapılmış bir kampanya olduğunu düşünüyorum. Konut kampanyasının yüzde 10 indirim, yüzde 10 peşinle ve 0.98 faizle olacağı açıklandı. Faizi 1’in altına çekip, bizlerden de bir iskonto isteniyorsa biz her zaman varız. Ülkemizin lokomotif işi, mutlaka şu anda sanayide, silah üretiminde, tekstilde farklı ürünlerde çok iyiyiz. Belki diğer ürünlerde o bilgiyi arkadaşlarımız sektörel anlamda kendi bilgilerini verirler, ama biz inşaat sektörünü konuşuyorsak, inşaat sektöründe mutlaka bunlar gerçekleşmeli.”

Medya Haliç: Sizce bu krizin sebebi nedir?
Mehmet Er: “Amerika Kasım’da kendi içinde yapacağı seçimlerde malzeme olarak hedefe Türkiye’yi oturttu. Sayın Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, Maliye Bakanımız kenetlendi. Muhalefet Parti Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli de Hükümet’e destek vererek, bu işin açık ve alenen Türkiye üzerinde oynanan bir oyun olduğunu deklare ettiler. Diğer muhalefet partisinden pek bir ses çıkmıyor ama ben isterim ki bu ülkede yaşayan herkes doğrunun ve haklının yanında olsun. Bu kampanya süreci, dünyada gelişen bu ekonomik krizi önleme adına çok önemlidir. Bu gün bize dolar bazında saldırılar, yarın biliyoruz ki Fetoyla saldırırlar, yine biliyoruz ki PKK ile saldıracaklar. Bu durmayacak ama, adı, cismi aynı olmayacak ama, büyüyen ve gelişen Türkiye’ye saldırılar durmayacak devam edecek. Bu Cumhuriyetimiz kurulduğundan bu yana vardı ama tahmin ediyorum ki 1963’ten bu yana biraz daha hızlandı. Ne zaman Cumhurbaşkanımız İran’la, Rusya’yla, Çin’le bir araya gelerek, Türk lirası üzerinden, Ruble Üzerinden, Yen üzerinden alışveriş yapacağız dedi, bu işler hızlandı. Ne iş yaptığını bilen bir Hükümetimiz var. Ne kadar saldırı yaparlarsa yapsınlar biz ayakta kalacağız. Biz 81 milyon vatandaş kenetlenirsek, bize kim saldırırsa saldırsın biz bunları bertaraf ederiz. Hükümet’ten kesinlikle ve kesinlikle Amerika’ya boyun eğmemesini istiyoruz. Amerika’ya bir kere boyun eğdik mi, bunun arkasının geleceğini tarihte gördük. Bu gün dik duruyoruz ve dik durmaya devam edeceğiz. Bu gün biz daire satamayız ama, Albayrağımız dünyada çok iyi bir yerde. Ülkemizin gücünü artık tüm dünya tanıyor.”

Medya Haliç: Firma olarak elbette bu kampanyayı destekleyeceksiniz..
Mehmet Er: Biz de Hükümetimiz’in aldığı kararlara göre elimizde bulunan gayrimenkullerde indirim yapmayı planlarız. İnşaat sektöründe bir farklılık var. Para bu sektörde döndüğü için, her sektörde bulunan insanlar elindeki atıl parayı inşaata yatırdı. İşte kuyumcu, tekstilci, servis işi yapanlar, bir araya gelen emekliler bu işe para harcadılar. Türkiye bu işte ciddi bir yol aldı. Dünya bazında kalite manasında 2.yiz, belki 1’inciliği de zorlarız. Bu konuda sevinçliyiz, ancak mesleği, işi inşaat olan firmalar yola devam etmeli. Herkes bildiği işi ve en güzelini yapmalı.”

Medya Haliç: İnşaat sektöründen başka bir iş kolunuz var mı?
Mehmet Er: “Biz firma olarak konut dışında da sosyal yaşam merkezleri imalatı yapıyoruz. Bir projeyi kendimiz tasarlıyoruz. Büyükşehirlerimizle, belediyelerimizle görüşerek, onların ihtiyaçları olan bölgelerde, yüzme havuzları, geleneksel ve modern Türk hamamları, kafeteryaları, restoranları, ana okulları, kreşleri, geleneksel tıp üniteleri inşaatlarını yapıyoruz. Şu an Türkiye’de iddialı konuşabiliriz, bu anlamda bu sektörün en büyük firması biziz. İş bitirme belgelerimizle, gerek Bursa’da gerek İstanbul’da başka planladığımız projelerimiz de var. Irak ve Katar’dan teklifler var. Biz millet olarak çalışkan, üretken, yerinde duramayan bir toplumuz. Dağın başında da olsa işimizi yapar geçiniriz. Bununla gurur duyuyoruz. Yaptığımız tesislere vatandaşlarımızın ilgisi çok yüksek. Sadece Sancaktepe’de yeptığımız tesisi aylık 12-13 bin kişi ziyaret ediyor. Hamamlar, saunalar,restoranlarımız bu rakamları çekiyor, yani gençlerimizin ilgisi büyük. Anaokulu, kreşler ve restoranlarımız bu rakamın dışında. Bunun büyüğünü Bursa’da yaptık. Bunların işletmeleri de bize ait. Ben bunları işleten şirketin yönetim kurulu başkanıyım. Ben müteahhitliğini yapıyorum, bu işletmede arkadaşlarım, ortaklarım var. Doktor, eczacı, hamamcı arkadaşlarımız var. Onlar da profesyonel bir şekilde buraları yönetiyorlar. 4-5 yıldan beri bu sektörde lideriz. Krizler gelip geçicidir. Mühim olan krizleri artıya çevirebilmektir. Firma olarak bizler de bu krizi nhasıl artıya çevirebiliriz diye düşünüyoruz, planlıyoruz, yatırımlarımıza devam ediyoruz. Durmak yok, yola devam diyoruz.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir