MECLİS OLAYLI BİR ŞEKİLDE KAPANDI!

Eyüpsultan Belediye Meclisi 8 Temmuz 2021 Perşembe günü Temmuz ayı ikinci oturumunu yaptı. Birinci oturumda komisyonlara havale edilen gündem maddeleri görüşüldü. Görüşmeler sırasında Ek bütçeyi eleştiren bağımsız üye Nail Balkan’a Ak Parti sıralarından büyük itirazlar geldi. Temmuz ayı ikinci oturumunun ardından Eyüpsultan Belediye Meclisi tatile girdi. Meclisin Eylül ayında açılacağı belirtildi.
CHP’li meclis üyesi Sema Balcı’nın vefat eden kuzeninin cenazesi için görüşmelerin kısa tutulduğu oturumda söz alan bağımsız üye Nail Balkan ek bütçe için Belediye Başkanı Deniz Köken’e vekalet verilmesini eleştirirken genel bütçenin yanlış yapıldığını belirtti ve bunun Eyüp Sultan’ın değil Deniz Köken’in bütçesi olduğunu söyledi. Nail Balkan’ın bu sözleri AK parti sıralarında oldukça yüksek bir infiale sebep oldu. Tüm Ak partili üyeler Nail Balkan’a yüksek sesle yüklendi. Söz alan Ak parti grup başkanvekili Ahmet Hamdi Gürbüz de konuşmasında Nail Balkan’a yönelik sert bir konuşma yaptı. Nail Balkan sonrasında söz alarak kendisine hakaret edildiğini ve bunları kabul etmediğini belirtti.
CHP BASIN AÇIKLAMASI YAPTI!
Meclis oturumu Nail Balkan’ın konuşmasının ardından sona erdi. Meclis toplantısının sona ermesinin ardından başta Filiz Gökçek olmak üzere bazı CHP’li meclis üyeleri Nail Balkan’a destek vererek bir basın toplantısı yaptılar. Sadece medya Haliç’in takip ettiği basın açıklamasında ilk konuşmayı Nail Balkan yaptı.

Nail Balkan konuşmasında, “Bütçenin ek ödeneği ile ilgili söz aldım. Bugün ek Bütçe ile ilgili bir konuşma yaparken meclis üyeleri ve belediye başkan yardımcıları benim hakaret ettiğimi, iftira attığımı dile getirdiler. Oysa hepsi zabıtlarda vardır, hiçbir hakaretim olmadı. Eleştirilerimi kendi üslubumla, dilimle söyledim. Onlar bana yeter artık konuşma sus senin ismin Nail mi, Naif mi? diye hakaretler ve sözler sarfettiler. AK parti başkan yardımcısı ve belediye meclis üyeleri üzerime gelerek susturmak istediler. Beni buraya halk seçti, onun için ben buradayım. Halkın istediklerini dile getiriyorum, bunun için benim sesimi kimse kısamaz dedim. Seni dinlemek istemiyoruz dediler, ben de bütün AK parti meclis üyeleri üzerime hep birden çullanınca, beni dinlemek istemiyorsanız bu meclise gelmeyin dedim. Bu meclise geliyorsanız beni dinleyeceksiniz, halkı dinleyeceksiniz dedim” diye konuştu.
İŞKAR: MECLİS BAŞKANI TARAFSIZ OLAMADI!
Bağımsız üye Nail Balkan’ın ardından, CHP grup başkanvekili Ali Haydar İşkar da bir açıklamada bulundu. İşkar, “Yapılan, istenilen bir olay değildi. Açıkçası burada Nail bey fikirlerini beyan etti. Bir hatip söz alıp konuşuyorsa, sözlerini sonuna kadar beyan etmeli ve sözlerine de saygılı olunmalıdır.
Meclis çalışma yönetmeliğine göre diğer arkadaşların müdahale etmesi, olur olmaz konuşması, olur olmaz konuşmayı sabote etmesi doğru bir yaklaşım değildi. Usul, hatip konuşmasını bitirir cevap verilmesi gerekiyorsa grup başkanvekili verir. Bu noktada mecliste bir eksiklik olduğunu gördüm. Biz de cenaze mazeretimiz dolayısıyla söz almadık, ama orada bir yanlış olduğunu tekrar belirtmek istiyorum.  Tabii ki önümüze ek ödeme ile ilgili çalışma gelmiştir buna ret vereceğimizi belirtmiştik. Gerekçelerini önümüzdeki oturumda detaylı bir şekilde halkımızla paylaşacağımızı belirttik. Bu konuda Nail abinin orada yaşadığının antidemokratik bir uygulama olduğunu meclis başkanının da tarafsız bir yönetim anlayışı ile yönetmesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Meclis başkanı susturamadığı için tarafsız olamadı, bu konuda üzgün olduğumu belirtmek istiyorum” diye konuştu.
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir