Sabah Gazetesini mahkemeye vereceğim

Geçtiğimiz günlerde Sabah Gazetesi’nde yayınlanan bir haber Eyüpsultan’da adeta bomba etkisi yarattı. “Kuyu suyunu vatandaşa Hamidiye su diye satmışlar” başlığı ile yayınlanan haberde 31 Mart’ta Eyüpsultan’ın CHP’den Belediye Başkan Adayı Emel Bilenoğlu’nun eşi Cafer Bilenoğlu’nun ortak olduğu iddia edilen bir tesiste kuyu suyu ile dolum yapıldığı ve suyun İBB’ye ait Hamidiye Su markası ile vatandaşa satıldığı belirtildi.
Konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Emel Bilenoğlu yazılan haberin doğru olmadığını haberde adı geçen firma ile eşinin ve kendinin ortaklıkları bulunmadığını belirterek Sabah Gazetesine 2 dava birden açacaklarını belirtti. Emel Bilenoğlu mağdur edildiğini belirterek, bu haberlerin amacının kendi üzerinden İBB ve Ekrem İmamoğlu’nu yıpratmak olduğunu vurguladı.

Emel Bilenoğlu basın açıklamasında şunları kaydetti:

“Öncelikle bizim ailemize 2 senedir, Hamidiye suyla ilgili yapılan saldırı bugün pik noktaya gelmiş durumda. İş Sabah Gazetesine kadar geldi. Bu raddeye kadar gelmemesi gerekiyordu, çünkü biz 20 yıldır su sektöründe çalışan bir aileyiz. Zaten arzu etsek Hamidiye ile çalışabiliriz. Bunun için herhangi bir firmayı paravan olarak kullanmamıza gerek yok. Kendi firmamızla gireriz, ihalesini alabiliyorsak alırız, alamıyorsak da alamayız. Bunun için başka bir firmanın arkasına saklamamıza gerek yok. Zaten bundan tam emin değilim ama 6-7 yıl önce Bolu’da ki firmamızla Hamidiye’ye dolum yapıyorduk. Biz bu sektörde 5 fabrika kurmuş 3 tanesini satmış insanlarız.
Gelelim bu Kemer Su ve Kırkpınar  Limited şirketine. Bizim Anadolu yakasında 1 sene boyunca Hamidiye AŞ’ye fason dolum yapan Kırkpınar Limited Şirketiyle herhangi bir ortaklığımız yoktur. Şunu da söyleyeyim. Bizim Kemer Su Limited şirketi ile de bir ortaklığımız yoktur. Ancak 2018 senesinin sonunda seçimlerden hemen önce 6 ay kadar, seçimden önce süresi bitmiş olan kısa bir dönem ortaklığımız var. Bunun sebebi de bir arsamızdaki mevcut kuyularımızı Kemer Su’ya devretmemiz gerekliydi. Devrederken de prosedür gereği zaten firmaya ortak olmamız gerekiyordu. Ortak olmazsanız devredemiyorsunuz. Biz 6 aylık süreci doldurup kuyularımızı yasal olarak devrettik. Bunun bütün evrakları bende var. Biz derken Ben Cafer Bey’i kastediyorum. Ben su işinin dışındayım. Cafer Bey kendi üzerine olan kuyuları Kemer Su Limited şirketine devretti ve Kemer Su Limited şirketinden çıktık. Şunu da belirteyim, 64 su firmasının ancak 3-4 tanesi kaynak suyudur.Diğerleri artezyen kullanır. Şimdi biz su camiasında birçok insanı tanıyoruz. Diğer firmaları da tanıyoruz. Kum Su’yu da tanıyoruz, Hisar’ı da tanıyoruz. Cenaze olur gideriz, sorun olur konuşuruz, görüşürüz. Bunlar insani ilişkiler. Murat Bey ile olan ilişkimiz gibi. Bu kadar dillendirilmesinin tek sebebi süreç içerisinde benim siyasi çalışmalarım, Cafer’in de işinde başarılı bir insan olması. Burada hem beni yıpratmaya çalıştılar hem de benim üzerimden belediye yıprandı, Ekrem Başkan’da yıprandı. Bu yaşananlar bizi mağdur etti.

Sabah Gazetesini mahkemeye vereceğim

Öncelikle el insaf diyorum. Girin şirket sicil kayıtlarına bizim şu anda ne Kemer Su ile, ne Kırkpınar ile, hatta, Murat Bey’in Hamidiye ile iş yaptığı süreci baz alıyorsak, ki öncesinde de bizim hiçbir ortaklığımız yok, sadece 4 veya 6 aylık süre içerisinde kuyularımızı devretmek için ortaklık kuruldu ve sonrasında bitirdik. Yani kimse kimseyle hiç iş yapmayacak mı? Bu yüzden yapılan büyük haksızlıktır. Ben de konuyla ilgili Sabah Gazetesi Tekzip yayınlasa da, yayınlamasa da Sabah Gazetesine maddi, manevi tazminat davası açacağım. Şahsım olarak ayrı, eşim adına ayrı. 2 dava birden açılacak. Murat Bey açar, açmaz onun kendi bileceği iştir.”

Emel Bilenoğlu bir basın mensubunun” Eyüpsultan içinden böyle bir şikayetin yapıldığı söyleniyor ve bunda sizin partinizin içinde bulunan insanların olma ihtimali var mı?” şeklindeki sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Ben hiçbir partili arkadaşıma böyle bir suçlama yapmak istemiyorum. Kasıt olduğunu zannetmiyorum, belki kusurları vardır diyelim. Ben bunun tamamen, Eyüp’te ki saha çalışmalarımın kuvvetli olarak devam etmesiyle alakalı olarak, Büyük Şehir Belediyesi’ne zarar vermekle alakalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü biz, 6-7 sene evvel Hamidiye’ye; CHP, Büyükşehir Belediyesi’nde yokken su dolduruyorduk ve hiç kimse tarafından taciz edilmedik, hiç kimse tarafından manşet edilmedik. Bu durum bence Ekrem Başkan’ın da çok aktif, çok başarılı olmasıyla alakalı. Bizim kendi içimizden böyle bir çalışmayı yapacak arkadaşımızın, partili ünvanını taşıyabilecek bir kimse olmayacağını düşündüğüm için ve bütün arkadaşlarımızın da partili olduğunu düşündüğüm için, böyle bir şeyin parti içinden gelmediğini düşünüyorum.

Bir başka basın mensubunun “ Şöyle diyebilir miyiz. İBB’yi eksiye düşürmek için sizin üzerinizden mi yürüyorlar?” şeklindeki sorusuna da;

“İşin aslına bakarsanız, ben kimim ki? Burada bir açık buldular. Zaten 2 senedir bu konu konuşuluyordu. O kadar abarttılar ki, benim Hamidiye’ye ortak olduğum konuşuldu. Bunun olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Mümkün değil. Bu konuşulanların Sabah Gazetesine açacağım davadan sonra duracağını ümit ediyorum. Bu konuyla ilgili olarak da dava bitene kadar konuşmama hakkımı saklayacağım ve Eyüp ve İstanbul halkının vicdanına kendimi emanet edeceğim. Bu arada,  Kırkpınar Suyun sahibi Murat Bey’in aktif bir siyasi yaşamı da yoktur, sadece CHP üyesidir. Daha önce girdiği bir ihalede yoktur. Bir tek ihaleye girmiştir o da 21 Temmuz 2021’de bitmiştir.”diye yanıtladı.

Cafer Bilenoğlu: “Kimseyle ortaklığım yok”

Emin Bilenoğlu’nun basın toplantısının ardından Medya Haliç olarak görüşlerini istediğimiz Cafer Bilenoğlu’da söz konusu Kemer Su’da Murat Tükenmez ile 15 Mayıs 2018’de ortaklığa başladığını ve bu ortaklığın 15 Mart2019’da son bulduğunu belirtti ve konuyla ilgili Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nin ilgili nüshalarını gazetemize ulaştırdı.

Hamidiye bakanlık onaylı kaynak suyu satıyor

Bu arada İBB’de bir açıklama yaptı:
“İBB iştiraki Hamidiye, kamuoyunda bahsi geçen ve izni bulunan firmadan 12 ay kaynak suyu tedariki yapmıştır. Bu süre zarfında uygun üretim yapılıp yapılmadığı Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’nce periyodik olarak denetlemiştir.
Son günlerde basında ve sosyal medyada, “Kemer Su İşletmeleri Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.” ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki Hamidiye AŞ arasındaki iş ilişkisine dair yanlış haberler ve yorumlar yer almıştır.
Hamidiye AŞ, 01.07.2020- 01.07.2021 tarihleri arasında talepleri karşılamak için söz konusu firmadan fason kaynak suyu tedariki yapmıştır.
Firma, yönetmelik gereği su üretimi yapmadan önce, İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nden ekteki belgede yer aldığı gibi “Kaynak Suyu Üretim İzni”ni almıştır.
Uygun üretim yapılıp yapılmadığı, yine ekteki belgelerde yer aldığı gibi 3 ayda bir İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nce; yılda bir kez de Sağlık Bakanlığı’nca kontrol edilmiştir. Uygunluk raporları alınmıştır. Sözleşme süresince teftişler, 25/06/2021 tarihine kadar eksiksiz yapılmıştır.
Firmadan su alımına dair sözleşme süresi, 01.07.2021 tarihinde bitmiştir. Hamidiye AŞ, bu tarihten sonra bahsi geçen firmadan su satın almamıştır.
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir