Ligi iyi bir yerde tamamlayacağız..

Fatih Kulaksız: Bir geçiş ve yapılanma  sürecindeyiz!

Eyüpspor Asbaşkanı Fatih Kulaksız ile Eyüpspor’un durumunu konuştuk. Medya Haliç’in sorularına son derece samimi cevaplar veren Asbaşkan Fatih Kulaksız, takımın şu andaki durumuna değil, 34.haftadaki durumuna bakmak gerektiğini vurgulayarak, özellikle ligin 2. Yarısında açılacak olan Eyüpspor Stadı’nın ve yapılacak yeni transferlerin etkiyle ligi iyi bir yerde tamamlayacaklarını belirtti.

Medya Haliç: Takımın şu andaki durumunu ve sebeplerini açıklayabilir misiniz?

14’üncü hafta itibariyle puan durumu ortada. Sezon başında, geldiğimizdeki kulübün şartları, zaten bunları defalarca izah ettik, kamuoyuyla paylaştık. Hem borç yükü, hem transfer yasağı, hem kongre tarihinin çok geç olması (27 Haziran). Biz 1 hafta sonra göreve başladık.  Göreve başladıktan sonra içerde 3 tane futbolcumuzun devam eden sözleşmesi vardı. İçerde iskelet bir kadro yoktu. Hem de 45 gün sonra resmi müsabakalarda teknik bir heyetle yola çıkıp bunun raporlarıyla birlikte transferleri yapıp, kampı atlatıp sezona başlamamız lazımdı. Bunu yaparken kulübün borç yükünü azaltabilmek için çok yüksek meblağlarla oyuncu transfer etmememiz lazımdı. Mütevazi bir bütçe belirledik. Bu doğrultuda genç oyunculara yöneldik. Birçok transferimizi ligin başlamasına 10 – 15 gün kala gerçekleştirdik. Bu oyuncularımız kadromuza geç katıldıklarından kamp döneminden yararlanamadılar. Bunların da bir hazırlanma dönemi oldu. Bu genç takımın birbirini tanıması , oturması da haliyle zaman aldı. Sezon başında önemli bir santraforumuz ilk maçın 20’nci dakikasında sakatlandı. 14 haftadır bu santraforumuzdan faydalanamıyoruz. Yine takımın tecrübeli oyuncularından 10 numara pozisyonunda oynayan oyuncumuz Erkut sezon başı kampta bir sakatlık geçirdi. Yine, Galatasaray’dan U21 takımından aldığımız Mikail’in bir sakatlığı oldu. Bazı maçlarda son dakikada yediğimiz goller, hakem hataları, vs, derken 8-10 puan da oradan kaybımız oldu. Bu puanlar alınmış olsaydı en azından bugün, mental olarak da, psikolojik olarak da hem camianın hem de oyuncularımızın morali daha yüksek olurdu.

Medya Haliç: Mehmet Ali Hoca’nın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tabii bu mevcut şartlardan dolayı kadroyu çok istediğimiz gibi kuramadığımız için bunu sonuçlara yansıtamadık. Dolayısıyla burada hocamız biraz günah keçisi oldu. Kendisine haksızlık olduğunu düşünüyorum. Beklenen sonuçlar gelmediği için, yönetimde de kendi aramızda fikir ayrılıkları oldu. Camiada ve taraftar gruplarında hocamız ciddi bir şekilde eleştirildi. Dolayısıyla bu süreç hocamızı mental olarak yıprattığı için karşılıklı olarak konuşarak ayrıldık. Şimdi geçici olarak Hasan Hocamızla devam ediyoruz. (Okuyucuya not: Röportaj yapıldığında Zafer Turan Hoca henüz gündemde yoktu) Yapacak bir şey yok. Şu an yapılacak tek şey aslında kalan 3 maçımızda alabildiğimiz kadar puan alıp, 2.yarıda yapacağımız transferlerle takımımızı güçlendirip, 34’üncü haftada takımımızı alt sıralardan uzaklaştırmış, son 3-4 haftaya girerken de düşme endişesi, korkusu olmayan bir takım oluşturmak. Bunu da başaracağız.

Medya Haliç: Ligin 2. Yarısında durumumuz ne olur?

İlk yarıda ciddi bir sana dezavantajı yaşadık. Kasımpaşa’da, Pendik’te, Esenler Stadı’nda farklı farklı sahalarda maçlarımızı oynamak durumunda kaldık. Esenler stadı sentetik çim. Doğal çimde antrenman yapıp, suni çimde maç oynamanın getirmiş olduğu handikaplar var. Bizim takımımız doğal çimde çok daha iyi performans ortaya koyuyor. Bakın deplasman müsabakalarında oynadığımız oyun iç sahada oynadığımız oyundan daha iyi. 2. Yarıda kendi sahamızda seyircimizle bütünleşeceğiz. Sezon başında olduğu gibi, camiamız kenetlendiğinde, takıma gerekli desteği verdiğinde, biz de burada idare olarak üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirdiğimizde her şeyin düzeleceğini düşünüyorum. Önümüzdeki seneye mutlaka yarışacak, yarışın içinde olacak bir takımın temellerini, devre arası bir planlamayla atmış olacağız. Biliyorsunuz 3 yıllık bir süre için göreve geldik. Bizim bir iddiamız vardı. Camiaya verdiğimiz bir söz vardı. Bu 3 yıl içinde Eyüpspor kulübü bu liglerde yarışacak, marka değeri yükselmiş, haber değeri artmış, tesis ve stat noktasında ciddi adımları tamamlamış, birleşmiş, bütünleşmiş bir Eyüpspor’u herkese izlettireceğiz.

Medya Haliç: Taraftarlar ve Eyüplüler Kulüp Başkanı Murat Özkaya’yı çok sahiplendiler. Başkan Özkaya’da verdiği sözleri yerine getiriyor. Bize neler söyleyeceksiniz?

Kulüp başkanımızın bizim için çok ciddi bir şans olduğunu düşünüyorum. Kendisi bu kulübe bu seneki bütçenin neredeyse yüzde 70-80’ini bağış yaptı. Başkanımız, kulübe  2 milyon TL civarı bir bağış yaparken, 1-1,5 milyon TL arası sponsor desteği organize etti. Bunun için kendisine teşekkür ediyoruz. Bunun yanında kulüpteki idari süreç ile yakından ilgileniyor. Sezon başladığından beri oldukça sık toplantılar yaptık. Hem süreci yakından takip ediyor, hem de finansal desteği veriyor. Bize vermiş olduğu sözleri ve taahhütleri yerine getirmiş olması da bizleri ayrıca mutlu ediyor. Ben camia olarak başkanın etrafında toplanmamız gerektiğini ve başkanın bizim için şans olduğunu ve ona sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz Murat Başkanla, yönetici arkadaşlarımızla, camiamızla en önemlisi belediye başkanımızın desteği ile güzel işler yapacağımızı ümit ediyoruz.  Bu 3-5 kişinin yapacağı bir şey değil,  hep beraber aynı duygu ve ruhla hareket etmemiz lazım. 7’den 70’e ilçemizdeki en küçük taraftardan, esnafımızdan kongre üyemize kadar eski sporcularımıza, eski yöneticilerimize, eski kulüp başkanlarımıza kadar birlik ve beraberliği sağlarsak başarabiliriz.

Medya Haliç: Takımın şu andaki durumuna baktığımızda yönetim olarak hatalarınız olabileceğini düşünüyor musunuz?

Bu güne kadar olan sürece bir geçiş ve yapılanma  süreci diyebiliriz. Geçen yıl Eyüpspor takım olarak ligte kalmıştı ama kulüp olarak küme düşmüştü. Çünkü kulübün finansal problemleri, borç yükü, içerde hiç oyuncunun kalmamış olması, kulübün marka değerinin yıpranmış olması büyük sorunlardı ve kısa sürede bunu toparlamak çok kolay bir iş değildi. Dolayısıyla şu andaki puan tablosundaki durumumuzu etkileyen sonuç ve sebeplerden bazıları da bunlar oldu. Enkaz edebiyatı yapıp bütün suçu eski yönetime bırakmak istemiyorum. Mutlaka bizlerin de kadro planlamasında hatalarımız olmuş olabilir. Ama dediğim gibi çok genç bir takıma yöneldik. Bugün Eyüpspor kulübünde U20 milli takımında oynayan bir oyuncumuz var. Puan olarak istediğimiz yerde değiliz ama bu ve bunun gibi oyuncuları da çıkartıp Türk futboluna kazandırabiliriz. Bunlarda bu riskleri alarak gerçekleşebiliyor. Yoksa tecrübeli oyunculardan kurulu bir takım olabilirdi. Ama biz önümüzdeki senelerde hem şampiyonluğa oynayabilecek takımın iskeletini kurarken hem de Türk futboluna kazandırabileceğimiz genç oyunculara yönelmeye çalıştık. Bu güne baktığımız zaman takımımızdaki genç oyuncu grubundan en az 3-4 tanesi ilerleyen yıllarda gelişimlerini tamamladıktan sonra PTT ve Süper Lig’de oynayabilecek oyuncularımız var.

Medya Haliç:  Kupada kazandığımız başarıyı lig maçlarında neden gösteremiyoruz?

Bunun bir çok sebebi olabilir, ama ilk aklıma gelen şu: Velimeşe maçında çok dengeli bir oyunla maçı kazandık. Konya maçında, Süper Lig takımıyla oynayacağımızdan oyuncularımızın konsantrasyonu çok üst düzeydeydi. Müsabakayı TV verdiği için, hem de Konya Spor, Eyüpspor’u  2.lig alt sıralarda oynayan bir takım olarak gördüğünden bir rehavete kapılma durumu söz konusu olmuş olabilir. Biz o maçta kontrollü bir oyun oynadık. Ligte kazanmak ve puan almak zorunda olduğumuz için oyun formatı değişiyor. Kupada bu durumun bize avantaj olarak yansıması var.

Medya Haliç: Son olarak söylemek istedikleriniz?

Bu camia birlik ve beraberlik içinde olduğu sürede bu işler düzelir. Ligin 14’üncü haftasındayız. İyi bir durumda değiliz. Ancak 34’üncü hafta sonunda bu takım yeni sezon planlamasını yaparken tekrardan 2.ligde yarışacak bir takımın hazırlıklarına başlamış olacağız.2.yarıda yeni transferlerimizle kendi stadımızda maçlarımızı oynayacağız ve bu da bizim için avantaj olacak.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir