Şükrü Naili Paşa Kurtuluş Günü’nde Anıldı

 Şükrü Naili Paşa Kurtuluş Günü’nde Anıldı
İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü olan 6 Ekim 2018 Cumartesi günü, İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşu sırasında Türk ordusunun başında şehre giren Kurtuluş Savaşı kahramanı Şükrü Naili Gökberk Paşa’nın kabri başında bir program düzenlendi.
Eyüpsultan Kaymakamlığı tarafından düzenlenen programa Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, Garnizon Komutanlığını temsilen 52. Tümen Kurmay Başkanı İst. Alb. Zeki Bilal Şanlı, Eyüpsultan Belediye Başkanlığını temsilen Cemal Memiş, İlçe Jandarma Komutanı Binb. Sadık Tatar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü, Yazı İşleri Müdürü Ünal Şimşek, askerler ve davetliler katıldılar.
Program Hafız Mustafa Ayhan’ın okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı, ardından Vaiz Salih Köse dua yaptırdı.
Şükrü Naili Paşa’nın özgeçmişinin okunmasının ardından kabrine karanfiller bırakıldı.
Eyüpsutan Kaymakamı Abdullah Dölek, törende yaptığı açıklamada şunları söyledi;
“Tarihi boyunca hiç bir sömürüye, baskıya ve işgale boyun eğmeyen milletimiz, 6 Ekim 1923 yılında tüm düşmanları İstanbul’dan temizlemiştir. Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, şuan kabri başında bulunduğumuz Şükrü Naili Paşa ile komutasındaki kahraman ordumuzun tüm fertlerini ve bu toprakları bizlere ebedi vatan kılan kahraman ecdadımızı, şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımızın kurtuluş gününü kutluyorum.”


Şükrü Naili Gökberk Kimdir?
Şükrü Naili Gökberk, (d. 1876, Selanik – ö. 1936, Edirne) Türk asker. Kurtuluş Savaşı komutanlarından ve siyaset adamı. Bursa, Eskişehir ve nihayet İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşu sırasında Türk ordusunun başında şehre giren Kurtuluş Savaşı kahramanıdır.
1876’da Selanik’te Mustafa Bey ile Hasibe Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Edirne Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1899’da Harp Okulu’nu 1902’de Harp Akademisi’ni Kurmay Yüzbaşı olarak bitirerek kurmay stajı için Selanik’te bulunan 3. Ordu’nun emrindeki Görice ve Avlonya 2. Sınıf Redif Taburu’na atandı.
1904’de Priştine Redif Fırkası’nda kurmay, 1905’te Rumeli’de eşkıyaları tenkili için Kuvve-i Takibiye Tugayı’nın Selanik Alayı 2. Avcı Tabur Komutanlığına, 1908’de 3. Ordu Nizamiyet 22. Alay Komutanlığına atandı. 1910’da 3. Ordu 10. Köprülü Redif Fırkası Kurmay başkanı, 1911’de 5. Kolordu Nizamiye 14. Fırka Kurmay Başkanı oldu. Bu görevdeyken Balkan Savaşı’na katıldı. 1913’te 8. Fırka Kurmay Başkanlığına, ardından Redif Fatih Fırkası Kurmay Başkanlığına getirildi. 1914’te 7. Fırka Kurmay Başkanıyken I. Dünya Savaşı’na katıldı ve 1915’de 50. Fırka Komutanı oldu. 1918’de 49. Fırka Komutanı oldu ve Temmuz 1920’de aynı fırkayla Kırklareli’de Yunan Ordusu’na karşı savaştıysa da birliğiyle Bulgaristan’a sığınmak zorunda kaldı.
Aralık 1920’de Bulgaristan’dan memleketine dönerek 25 Nisan 1921’de Kurtuluş Savaşı’na katılmak üzere Anadolu’ya geçti. 15. Fırka Komutanı olarak Kütahya ve Sakarya Meydan Muharebesi’ne katıldı. Eylül 1921’de Ankara Komutanlığına, Kasım 1921’de Adana Bölgesi İşgal ve Tesellüm Heyeti Başkanlığına, Ocak 1922’de Mersin Bölgesi Komutanlığına getirildi. Temmuz 1922’de 3. Kolordu Komutanlığına atanarak Ağustos 1922’de bu kolorduyla Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ne katıldıktan sonra Mirliva (Tümgeneral) lığa yükseltildi.
Türk Ordusu’nun Komutanları Türk Kurtuluş Savaşı : Soldan sağa: Mirliva Asım (Gündüz) , Mirliva Ali Hikmet (Ayerdem) , Ferik Ali Sait (Akbaytogan) , Mirliva Şükrü Naili (Gökberk) , Mirliva Kazım (İnanç) Ferik Fahrettin (Altay) , Mirliva Kemalettin Sami (Gökçen) , Mirliva Cafer Tayyar (Eğilmez) , Mirliva İzzettin (Çalışlar)
Türk Kurtuluş Savaşı Türk Ordusu’nun Komutanları :
Soldan sağa: Mirliva Asım (Gündüz) , Mirliva Ali Hikmet (Ayerdem) , Ferik Ali Sait (Akbaytogan) , Mirliva Şükrü Naili (Gökberk) , Mirliva Kazım (İnanç) Ferik Fahrettin (Altay) , Mirliva Kemalettin Sami (Gökçen) , Mirliva Cafer Tayyar (Eğilmez) , Mirliva İzzettin (Çalışlar)
Eskişehir ve Bursa’yı düşmandan temizledikten sonra Bandırma’yı da geri alan Naili Paşa, Lozan Barış Antlaşması’nın yürürlüğe girmesinden sonra 6 Ekim 1923’te Kolordusuyla birlikte İstanbul’a girdi.
1923’da TBMM 2. Döneminde Kırklareli’den milletvekili seçilerek Kasım 1924’te askerliğini tercih ederek milletvekilliğini bıraktı. 1926’da Ferik (Korgeneral)liğe yükseltildi. 1934’te 3. Kolordu Komutanıyken emekliye ayrılan Gökberk, 1935’te İstanbul’dan milletvekili seçilerek tekrar TBMM’ye girdi. 23 Kasım 1936’da Edirne’nin kurtuluş bayramına katıldığı sırada hayatını kaybetti. Kabri İstanbul’a getirilerek Edirnekapı Şehitliğine defnedilmiş ve kabri halen orada bulunmaktadır.
Atatürk’ün, seçkin olarak nitelendirdiği komutanlardandır.
Şükrü Naili Bey’in Nazire Hanım ile evliliğinden Turgut, Macit (d. 1908), Saadet (d. 1909) adlı üç çocuğu olmuştur.
Katıldığı Savaşlar:
1912-1913 Balkan Harbinde, çeşitli kıta ve kurmay görevlerinde bulunmuş,
1914-1918 Birinci Dünya Harbinde Tümen Komutanlığı yapmış,
1919-1922 İstiklal Harbinde, Tümen ve Kolordu Komutanlıklarında bulunmuştur.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir