Küçük Başkan Çocuk Meclisi’ni tanıttı..

Küçük Başkan Çocuk Meclisi’ni tanıttı..

Bu yıl 4’üncü dönemi olan Eyüpsultan Çocuk Meclisi’nin başkanı, İBB Çocuk Meclisi 1. Başkan Vekili Yunus Emre Muti  ile çocuk meclisi üzerine bir söyleşi yaptık. Öğretmen Pınar Bingöl Çakır  ve Eyüpsultan Belediyesi Meclis Üyesi Zehra Purde Muti’nin de bulunduğu söyleşide yarının yöneticilerinden biri olacağına kesin gözüyle baktığımız Yunus Emre Muti, sorularımıza ilginç cevaplar verdi

Medya Haliç: Çocuk Meclisi’ne girebilmenin şartları nelerdir?

Yunus Emre Muti: Çok fazla bir şartı yok. 10-14 yaş arası olmak, Eyüpsultan’da oturuyor veya okuyor olmak. Şu anda mecliste 37 öğrenci var.  Çocuk meclisindeki üyelerin tamamı öğrenci, okumayan üye yok.

Medya Haliç: Meclisin çalışmasını nasıl yapıyorsunuz?

Yunus Emre Muti: Bu sene 4’ncü dönem. İlk toplantımızı yaptık. Pasif arkadaşlarımız eleniyor, yerine aktif arkadaşlarımız geliyor. Proje üretebilecek arkadaşlar isteniyor. Eyüpsultan’ın her mahallesi temsil ediliyor.  Normal belediye meclisi nasıl çalışıyorsa sistem aynı. Belediye Başkanı Deniz Köken’in uyarısıyla bir uygulamaya başladık. Çocuk Meclisimizden çıkan öneriler, Eyüpsultan Belediyesi Meclisi’ne sunulacak.

Medya Haliç: Sen meclis başkanısın. Seçimle mi geldin?

Yunus Emre Muti: Evet. Başkan olmak için aday oluyoruz. Kapalı zarf usulü seçim yapılıyor. Siyaset meclise hiçbir zaman karıştırılmıyor. Seçilen Başkan 8’inci sınıfı bitirdiğinde başkanlığı düşüyor.

Medya Haliç: Ne gibi projeler yaptınız?

Yunus Emre Muti: Gaziantep’te bir mülteci kampına kırtasiye desteği projesi yaptık. Topladığımız kırtasiye malzemelerini belediyenin tahsis ettiği araçlarla 22-23  arkadaşımızla birlikte Gaziantep’e götürdük. O zaman belediye başkanı Remzi Aydın’dı. Orada konaklama ve yeme içme gibi ihtiyaçlarımızı da o zaman Gaziantep Belediyesinde olan Deniz Köken karşıladı.

Diğer projelerimiz, bu dönem, AFAD’a ziyaret yapacağız, Çevre Zirvesi planlıyoruz. Saray Bosna’ya ziyaret istiyoruz, ama olursa.. Bir de benim bir projem var Ankara’da Cumhurbaşkanımızı ziyaret etmek istiyoruz.

Ayrıca “Minik eller büyük yürekler” projemizle Ağrı’da ki muhtaç çocuklara giysi yardımı yapmak istiyoruz.

Eyüpspor’un Eyüp Stadı’nın açılış maçına Çocuk Meclisi olarak gitmek istiyoruz,

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir