Kızılboğa: Keşke yıkılsa da kurtulsak..

HARABE CENTER!

Kızılboğa: Keşke yıkılsa da kurtulsak..

Yıllar önce zamanın Belediye Başkanı Ahmet Genç tarafından yaptırılan ve Eyüp Sultan’ın simge isimlerinden biri olarak tarih sayfalarında yerini alan ve Eyüpsultan’ın kanayan yarası olan Sultan Center, iddialara göre, Ak Partili belediyelerin 3 dönemlik icraatı sonunda harabeye döndü. Önce İsmail Kavuncu zamanında başlayan çöküş Remzi Aydın zamanında devam etti. Sultan Center ortaklarının büyük umutlar bağladığı Deniz Köken iktidarında ise şimdiye kadar bir çivi bile çakılmadı.
Konuyla ilgili olarak gazetemize çok özel açıklamalarda bulunan maliklerden Abdullah Kızılboğa, “Keşke yıkılsa da kurtulsak” dedi.
 Abdullah Kızılboğa şunları kaydetti:

“Benim burada 3 tane bağımsız yerim var, yaklaşık 20 yıldır buradayım, burada esnafım. Buranın yüzde 68,8 belediyenin %31,2 si de şahısların, maliklerindir. Yıllar önce Ahmet Genç’ten sonra İsmail Kavuncu geldi, yapacağım dedi yapmadı. Kavuncu’dan sonra Remzi Aydın geldi, O’da 5 yıl bizi oyaladı. Ondan sonra deniz Köken geldi. Sayın başkana gittik, “Geldiğim gün burayı çözeceğim” dedi.
Ortak alanları, imkanlarımızın yüzde 5’ini ve dükkan başı 150’şer bin lira istiyorlar
Durumu anlattık, “Belediye olarak kendimiz kullanırız, bizim sıkıntılarımız var, kurumlarımız dışarıda onlara kira ediyoruz, kendimize yapacağız” dedi. 2 yıl sonra bir proje yaptılar bize sundular sıkıntılı bir projedir. Şöyle ki buranın %45’i ortak. Bu bina 4 bin 600 metrenin üzerinde kuruludur. Bunlar bir proje yapmışlar, hem ortak alanı elimizden alıyorlar, hem de mevcut İmkanlarımızın yüzde 5’ini götürüyorlar. Otopark dahil, hiçbir hak elde edemiyoruz. Kendileri büyük alanları almışlar, bunun üzerine bize bir de maliyet çıkartmışlar. Dükkan başı bizlerden 150 bin lira da para istiyorlar. Biz arkadaşlarla bir araya geldik, zaman zaman belediyede bizi çağırıyor, gittik zaten anlaşmadık. Malikler bizim mevcut yerimizi koruyalım, ortak alanı verelim yap, ama onlar olmaz diyorlar. Hem ortak alanları hem yüzde 5’i götürüyorlar. Kimse bunu kabul etmiyor. Sayın başkanın da bu işten haberi yok başkan yardımcılarını görevlendirmiş onlar da biz hallediyoruz diyorlar.
Hastane de olur, AVM’de olur, temiz olsun yeter!
Bizim istediğimiz kendi hisselerimizi koruyarak, ortak alanı vereceğiz bunun karşılığında burayı yapsınlar. Şayet kabul etmiyorlarsa, ortak alanı bize versinler, buranın yapımına kaç para gidiyorsa dükkan başına paramızı veririz. Bütün malikler bir şekilde bir anlaşma içerisindeyiz. Sultan Center’da belediye dahil 16, Belediye dışında 15 maliğiz. Yüzde 70’e yakını belediyenin yüzde 30’u 15 malikindir. Burada dış taraftaki 7 – 8 dükkan haricinde hiç kullanılmıyor. Üst taraftaki mal sahipleri yıllardır mağdurlar, ayaklarına bir kara lastik alıp giyemiyorlar. Çoğunun elinde ticari taksileri vardı, buraya verdiler.  12 senedir buraya çivi çakılmadı, çakılanı da söküp götürdüler. Burada İSMEK, TUİK, tapu gibi birçok kurum vardı, onları da götürdüler. Sinemalar vardı, şu an bir sinema boşluğu vardır. Eyüp’te bir sinema salonu yoktur. Hazır sinema salonunu yıktılar, harabe oldu. Buraya hastane olabilir, AVM’de yapabiliriz, temiz olsun yeter. Remzi Aydın burayı bir şirkete vermişti; Zeydemir. 30 yıllığına yap-işlet-devret gibi bir projesi vardı. Daha sonra Deniz Köken geldi proje başlamayınca, onu iptal etti. Yapsınlar ne yapacaklarsa yapsınlar. Nerede, ne kadar haylaz insan varsa burada. Çevre komşular ve insanlar bunlardan rahatsızlar. Çocukları burada kötü şeylerin içindeler, sıkıntılar var. Her tarafı ne kadar kapatsalar da bir yerden bir delik bulup giriyorlar.
Keşke yıkılsa da kurtulsak!
Deniz Köken başkan oldu biz umutlandık ama halen duruyor. Bu konuda bir icraat yok. Bir plan proje var, 15 yıldır bekliyoruz. Buranın yapılması ile ilgili bir umudumuz yok. Bizim tüm haklarımızı elimizden alıyorlar. Keşke yıkılsa da kurtulsak, kendimize başka iş bulsak. Belediye sizden burayı satın alalım dese veririz, ama ona da yanaşmıyorlar. Belediye size satalım dese, biz alırız. İçimizde Kale ticaret ve 2-3 tane güçlü müteahhit var, alırlar. Tadilat yapar yeniden kullanıma açılırlar. AVM’de olur Eyüp Sultan’ın ihtiyacını giderir burası.  Remzi Aydın’ın verdiği Zeydemir’de yapamayınca ihalesi iptal edildi. Başkan, “olmazsa kazmayı vuracağım” dedi. Belediye Başkanı yardımcıları yanlış yönlendiriyorlar. Biz anlaşmadık, yıkılsa daha iyidir, her şeyin bir kuralı vardır ya satın alsınlar ya bize satsınlar. Görüldüğü gibi her taraf harabeye dönmüş, sıkıntılar çok. Buranın, Eyüp Sultan merkezinde tabiri caizse savaşta kalmış bir manzarası var. Allah bizi kurtarsın İnşallah.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir