Kıbrıs Gazileri madalyalarını aldılar

Kıbrıs Gazileri madalyalarını aldılar

1974 Yılında Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gazilere “Milli Mücadele Madalyası ve Beratları” tevcih edilmesi ile ilgili tören  21 Haziran 2019 Cuma günü Eyüpsultan Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi.

Törene Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Yıldız, Eyüpsultan Jandarma Komutanı Binbaşı Sadık Tatar, daire amirleri, gaziler ve gazi yakınları katıldılar.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende ilk konuşmayı Gazi Hüseyin Yüksek yaptı. 45 yıl sonra madalya ve beratlarının verilmesine çok sevindiklerini dile getiren Gazi Hüseyin Yüksek, “ Madalya gazinin onurudur” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra mikrofona gelen Gazi İlyas Özbektaş’ta yaptığı konuşmasında 45 yıl sonra gelen madalyaya çok sevindiğini belirterek, Kıbrıs Barış Harekatına katılan bütün Gazilerin madalyalarını alacaklarını söyledi.

Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Yıldız  yaptığı konuşmada gazilere hitaben ellerinizden öpüyorum deyip, “ Millet olarak dünyanın neresinde bir problem varsa oralara gittik. Kore’ye, Kıbrıs’a, Bosna’ya gittik. 45 yıl içerisinde bu madalyayı göremeden vefat eden gazilerimiz var. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve rahmete eren gazilerimizi saygıyla anıyorum. Madalyalarınız hayırlı olsun” diye konuştu.

Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek’te yaptığı konuşmasında, “ İyi ki varsınız. Sizler sayesinde bu tören yapılıyor. İleride tarih hepinizden bahsedecek, bu ülke için yaptığınız katma değerleri anlatacak. Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlığımızdan bize gelen liste ile tüm ülkemizde eş zamanlı olarak bu törenler yapılıyor. Tüm şehitlerimizi ve rahmetli olmuş tüm gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Sizlere de şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız. Hepinize sağlıklı hayırlı ömürler diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından  gazilere “Milli Mücadele Madalyası ve Beratları” verildi. Tören toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir