Kentsel Dönüşemedik!

Kentsel Dönüşemedik!

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin yedi yıldır yürüttüğü kentsel dönüşüm projesi halkın gönlünü kırmaya daha ne kadar devam edecek?

Proje yedi yıl önce başladı ve bölgede yaşayan gecekondu halkına evlerinin iki yıl içinde yapılacağı ve teslim edileceği söylendi ayrıca bu süre zarfında halkın kira desteğinin asla kesilmeyeceği de belirtildi. Ve büyük umutlar içinde projeye başlanıldı.

Projenin şuan ki durumuna bakılacak olursa evler yapılamadı. Yapılamadığı gibi çok kısa bir süre öncesine kadar henüz evler yıkılmamıştı. Bölgede oturmaya devam eden mahalle sakinlerinin yoğun ısrar, şikayet ve uğraşları sonucunda binalar evsizlerin ve birçok zararlı madde kullanıcısının yuvası olmuş ve tehlikeli bir boyuta ulaşmış vaziyetteyken yıkıldı lakin bölge hala enkaz görünümünde.

Proje mağdurlarından biri ve birçok mağduru yakından tanıyan bir vatandaş olarak söylüyorum ki; yaşanabilecek sorunların en fazlası yaşandı ve bu sorunlar yaşanmaya da devam ediyor. Her şeyin başındayken evlerini müteahhitlere vermek isteyen halkın bu isteği engellendi, kira desteğinde defalarca aksamalar oldu.  Ellerinde evlerinden başka mülkü olmayan insanlar bir anda kira ödemek zorunda kaldılar ve ekonomik sıkıntılar yaşadılar, kirasını üç ay ödeyemediği için kış ortasında başka ev aramak zorunda kalanlar da oldu kira ödeyebilmek için mutfak masrafından kısanlar da…

Kira desteğinde dördüncü yılın sonuna gelindiğinde aksamalar olmaya başladı ve mülk sahiplerden sözleşmelerin yenilenmesi istendi. Yenilenecek sözleşmeler hem daire sayısının hem metrekarelerinin düşürülmesi konusundaydı. Ev sahipleri her ne kadar bu yeni sözleşmelere karşı çıksa da sekiz ay boyunca ödenmeyen kiralar sebebiyle “mecbur kaldık” diyerek sözleşmeleri yeniledi.

Sonrasın da ise şunlar oldu;

Kira desteği sözleşme yenilenmesi sonrasında iki ay düzenli yatırılabildi, aksamaların önü bir türlü alınamadı.

Mülk sahipleri kentsel dönüşüm ofislerinde sorunlarına çare bulamadı. Ofis çalışanlarından duydukları şey ”bizim konuyla ilgili bir bilgimiz yok.” oldu .

Çareyi belediyeye gitmekte bulanların da sorunlarına çözüm bulunamadı “bir türlü muhatap bulamadık” diyen mülk sahiplerinin gönlü kırgın.

 En geç iki sene içinde proje tamamlanacak güvencesiyle evlerini teslim eden mülk sahiplerinin tek isteği bir an önce evlerine kavuşmak. Yedi yıllık bekleyişlerinin sonunda ne olacağını bilemeyen mahalle sakinleri umutsuzluk içinde bekleyişlerini sürdürüyorlar.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir