Kemal Aydın – Ey Dernek Başkanı

EY DERNEK BAŞKANI

 

    Değerli okuyucularım, bu haftaki yazımızda bir o kadar ilginç, bir o kadar da acı bir gerçeği daha paylaşmak istiyorum.
    Bulunduğunuz il, ilçe ve belde belediye başkanları, üst düzey siyasiler, derneklerden ve vakıflardan ne istiyorlar, neye karşılık istiyorlar? Dernek başkanları ve yöneticileri seçim zamanı veya daha sonra inandığı ve güvendiği belediye başkanına; “ Biz dernek olarak sizi destekleyeceğiz, sizin yanınızdayız. Bilmem kaç tane üyemiz var, bu üyelerimizle birlikte sizin kazanmanız için gereken çalışmayı yapacağız” diyorlar.
    Sizce bu tutum, bu davranış doğru mu?
    Eyy dernek başkanı… kendi adına konuşup, kendi oyunu taahhüt etsene..
    Ben de bir dernek üyesiyim ve bir tane oyum var. Bu oyumu da dernek başkanının çıkarlarına peşkeş çektirmem.
    Unutmadan şunu da belirteyim. Gerçek manada hizmet veren, siyasi görüş ayırt etmeden, millet için bir şeyler yapmaya çalışan vakıf ve dernekleri de bunlardan ayrı tutmak gerekir. Öyle ya kurunun yanında yaş da yanmasın.
    Size İstanbul genelinde şahit olduğum bir örnek vereyim. Ramazan aylarında bütün masrafı, pankartı, arabası, yemeği, ve yer tahsisini belediyeler verdiği halde, sanki bu iftarı dernek başkanı ve yönetim kurulu vermiş gibi, üyelerine iftar yemeği verdi diye şekilden şekle giriyorlar. Kimin parasıyla kime yemek veriyorsunuz?
    Daha ilginci, bu yemekli davetlerde, oraya hatır gönül işi getirdikleri kalabalığı gören belediye başkanı da, oy kaygısıyla,  bu derneğe dernek binası alıyor ya da kirasını veriyor, dernek başkanına araç tahsis ediliyor. Bunun örnekleri çoktur.
    Öğrendiğimize göre Eyüpsultan’da tam 504 tane dernek var. Bunların büyük bir kısmı seçim zamanları görünür, bir daha ortaya çıkmazlar. Allah aşkına ne iş yapar bunlar, kimlere faydası dokunur, hangisi veya kaç tanesi masraflarını kendisi öder?
    Neyse, bütün bunların sonunda bize düşen, “Böyle gelmiş, böyle gitmez inşallah” demek…