Kanser tarama aracı Eyüpsultan’da

Kanser tarama aracı Eyüpsultan’da

Eyüpsultan İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre İl Sağlık Müdürlüğü’nün desteği ve Eyüpsultan Belediyesi’nin katkıları ile gönderilen Kanser tarama aracı Eyüpsultan Meydanı’nda vatandaşlara hizmet vermeye başlayacak.

19 Ekim 2018 ile 16 Kasım 2018 tarihleri arasında Eyüpsultan’da kanser taraması yapacak araç 19 Kasım Cuma günü açılacak. Açılışa tüm vatandaşları davet eden Eyüpsultan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Atak, konuyla ilgili olarak gazetemize gönderdiği açıklamada,

“Kanser vücudumuzdaki hücrelerin kontrolsüzce ve aşırı çoğalmasıdır. Kelime anlamı avını kıskaçlarıyla yakalayan ve sinsice kemiren yengeç kökeninden gelir. Türkiye’de her yıl 163 bin 500, günde 450 kişi kanser tanısı almaktadır. Mayıs 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre her 5 ölümün biri kanserden olmaktadır. Erkeklerde en sık görülen kanser türleri akciğer, prostat ve kolon kanserleriyken; kadınlarda ilk sıraları meme ve rahim ağzı kanserleri almaktadır. Düzenli kontroller kanserin erken teşhisinde önemli olmasına rağmen birçok insan ancak ciddi sağlık problemleri sonrasında kontrollerini yaptırmanın önemini anlamaktadır. Ülkemizde kanser erken teşhis, tarama ve eğitimleri için KETEM birimi bulunmaktadır. Kanserin erken saptanması için Sağlık Bakanlığı tarafından mobil KETEM tarama tırları tüm ülkede hizmet vermektedir. Eyüpsultan ilçesinde 18 Ekim – 16 Kasım tarihleri arasında rahim ağzı kanseri, meme kanseri ve bağırsak kanseri taramaları için mobil tır faaliyet gösterecektir. Erken teşhis hayat kurtarır sloganıyla eğitim ve taramalarımız yapılacaktır” dedi.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.
  • 20
    Shares

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir