İstanbul’da su zammı teklifi geri çekildi

İstanbul’da su zammı teklifi geri çekildi

İBB’ye bağlı İSKİ’nin İstanbul’da 2021 yılı için suya yüzde 25 zam teklifi, mayıs ayında İSKİ Genel Kurulu’nda daha ayrıntılı şekilde görüşülmek üzere komisyona geri çekildi.
Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen İSKİ Genel Kurulu’nda 2021 yılı bütçesi 7 milyar 959 milyon 457 bin TL olarak belirlendi. Bütçenin 604 milyon 957 bin lirası borçla denkleştirildi. AKP-MHP grubunun çoğunlukta olduğu komisyonların ortak raporunda, dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu küresel salgından dolayı insanların en temel ihtiyacı olan suya erişimine engel olmamak ve aynı zamanda Temmuz 2020’de de zam yapılmış olması dikkate alınarak su bedeli ve kullanılmış suların uzaklaştırılması bedeline yüzde 25 oranında zam öngören İSKİ teklifinin, Mayıs 2021’deki genel kurulda görüşülmek üzere “müdürlüğüne” iade edilmesi uygun bulundu.
Rapora CHP’li üyeler muhalefet şerhi düştü. Oylama öncesinde Tarife Komisyonu, raporun Mayıs ayında daha ayrıntılı şekilde görüşülmek üzere “komisyona” geri çekilmesini talep etti.  CHP grubu da bu hali ile rapordaki muhalefet şerhini geri çektiğini açıkladı. Zam teklifinin Mayıs ayında görüşülmesi oybirliği ile kabul edildi.
“BÜTÇEDE ÇELİŞKİ OLUŞTU”
İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, İSKİ’nin bütçesinin en önemli kalemi olan su tarifesinin Mayıs ayında yapılacak bir sonraki genel kurula bırakılmasının bugün onaylanan bütçe açısından çelişki doğurduğuna dikkat çekerek “Bir sonraki genel kurulun Aralık ayında yapılarak bu çelişkinin giderilmesini umuyoruz” dedi.
YÜZDE 80’İ BİRİNCİ KADEMEYİ KULLANIYOR
Hazırlanan tarifede İstanbulluların yüzde 80’inin dahil olduğu  0-15 metreküpe kadar olan birinci kademe konut kullanımlarda 4.50 TL olan birim fiyatının 5.63 TL’ye çıkması, 16 metreküp ve üzeri ikinci kademe kullanımlarda 6.76 TL olan birim fiyatının 8.45 TL’ye çıkarılması planlanıyordu.
Kaynak: Sözcü
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir