İstanbul’a kar geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü çok sayıda kent için sarı ve turuncu uyarıda bulundu. Meteorolojinin yağmur ve kar uyarısının ardından bir uyarı da Prof. Dr. Orhan Şen’den geldi. İstanbul için yarın ve perşembe kar uyarısında bulunan Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medyadaki paylaşımında Muğla ve Antalya’da aşırı yağışa yol açan sistemin radar görüntüsünü de paylaştı.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuvvetli yağmur ve fırtına uyarısı yaptı. Çok sayıda kent için sarı ve turuncu uyarı yapılan açıklamada yağışların Akdeniz, Güney Ege ile Marmara’nın kuzey ve batısında kuvvetli, Muğla çevreleri ile Antalya’nın doğusunda yer yer şiddetli olacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji, akşam saatlerinden itibaren İstanbul’da yağışların kuvvetleneceği uyarısında bulundu. Öte yandan İstanbul için yarın ve perşembe kar uyarısında bulunan Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medyadan paylaştığı paylaşımında Muğla ve Antalya’da aşırı yağışa yol açan sistemin radar görüntüsünü de paylaştı. İşte son dakika haberinin detayları…
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Giresun çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Kıyı Ege ile Batı Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Akdeniz’in Toroslar Mevkiinin yüksekleri, Doğu Anadolu’nun kuzeybatısı ile gece saatlerinden itibaren Trakya’da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Akdeniz, Güney Ege ile Marmara’nın kuzey ve batısında kuvvetli, Muğla çevreleri ile Antalya’nın doğusunda yer yer şiddetli olacağı tahmin ediliyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.
HAVA SICAKLIKLARI AZALACAK
Hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, kuzey, iç ve doğu kesimlerde mevsim normalleri üzerinde diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.
HIZI 80 KM’YE KADAR ÇIKACAK
Rüzgarın genellikle güney ve güneydoğu, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli (40-60 km/sa), Marmara, Güney Ege kıyıları ile Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
SICAKLIKLAR DÜŞECEK, KAR GELİYOR
CNN Türk Meteoroloji danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından yaptığı uyarıda İstanbul’da yarın kar yağışı olacağını duyurdu. Şen açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Bugün Marmara ve Kuzey Ege de Poyraz (kuzey-doğu) yönden kuvvetli rüzgar var. Zaman zaman fırtınaya dönüşebilir. Bu bölgedeki deniz ulaşımı aksayabilir.
Bugün Marmara, İç Anadolu, Orta ve Batı Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de yağmur var. Gece Trakya’da karla karışık yağmur ve kar yağışına döner. Muğla ve Antalya çevrelerinde gene kuvvetli yağışlar görülüyor. Toroslar’da ise kar var. Sıcaklıklar batıda azalmaya devam ediyor.
İSTANBUL’DA YARIN VE PERŞEMBE KAR VAR
İstanbul’da bugün poyraz fırtına hızında. Yağmur akşam saatlerinde şiddetlenecek. Sıcaklık 10 derece gece 3 derece, yarın 4 dereceye kadar düşecek. Geç saatlere kadar dışarıda kalmayın. Yarın kar yağışlı. Perşembe günü de kar var. Anadolu yakasında daha çok. Gece örtü yapar.
Kaynak: Mynet
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir