İstanbul 1987 kışını yaşayacak mı?

İstanbul 1987 kışını yaşayacak mı?

İstanbul kar yağışı için ekipler alarma geçerken ‘1987’ iddiası endişe yarattı. 4 Mart 1987’de İstanbul soğuk havaya teslim olmuş, 10 gün süren yağış kenti felç etmişti. Kentte yaklaşık bir hafta yağması beklenen karın aynı etkiyi yaratabileceği iddiaları gündem olurken, meteoroloji uzmanlarından peş peşe uyarılar geliyor. Öte yandan Başakşehir ve Beylikdüzü’nde sabah saatlerinde kar yağışının etkili olmaya başladığı görüldü. İşte 12 Şubat hava durumuyla ilgili Meteoroloji’nin son tahminleri…

Yaklaşık 10 gündür bahar havasının etkili olduğu İstanbul’da sıcaklıklar bugünden itibaren 20 dereceye yakın düşmeye başlarken, soğuk havayla birlikte cumartesi gece saatlerinden itibaren son yılların en etkili kar yağışı bekleniyor. Kar yağışının 5 gün boyunca etkili olacağı tahmin edilirken “kar kalınlığının 1 metreyi bulduğu 1987 kışındaki gibi bir yağış olacak” iddiaları gündem yarattı.

1987 KIŞI MI YAŞANACAK?

Pek çok meteoroloji uzmanı; Doğu Avrupa üzerinden gelen soğuk hava ve Orta Akdeniz’den gelen siklonla Türkiye’yi etkisi altına alacak kar yağışının 1987, 2002 ve 2004’teki kar yağışları gibi etkili olmasını beklerken, bazı uzmanlar ise aynı görüşte değil.

İSTANBUL’DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Öte yandan Pazar, Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinde etkili olması beklen kar yağışı, İstanbul Başakşehir ve Beylikdüzü’nde sabah saatlerinde etkili olmaya başladı. Saat 08.00 itibariyle bölgede kar yağışı başladı. Yağışların Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Pendik’de de etkili olduğu görüldü.

Mynet

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir