İnşaatlar durduruluyor..

Müteahhitler çimento fiyatlarındaki artışları protesto etmek amacıyla bugün inşaatları durdurmaya başladı. İnşaatlara pankartlar asıldı. 24 Eylül’e kadar sürecek olan boykot, 40 ilde 120 bin İMKON üyesini kapsıyor.
Yetkililer, boykot bittikten sonra İMKON olarak yeniden bir toplantı yapıp, boykota devam edip etmeme kararını değerlendireceklerini ifade etti.
İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu ise, olumlu bir yanıt alamadıkları takdirde müteahhitlerin kendi çimento fabrikalarını kurma girişiminde bulunabileceklerini belirtti.
EYÜPSULTAN’DA DURUM NASIL?
Bu arada, kısa adı EMÜDER olan Eyüp Müteahhitler Derneği de gazetemize yaptıkları ziyarette İMKON’un eylemine uyacaklarını belirtmişler ve inşaatları durduracaklarını belirtmişlerdi.
Eyüpsultan’ın tanınmış müteahhitlerinden, BRN İnşaat’ın yönetim Kurulu Başkanı Bayram Akkuş da gazetemize özel bir demeç verdi. Akkuş, “ Çimentoya yapılan aşırı zamları protesto etmek için 2 Eylül’de 1 günlük iş bıraktık. 9 Eylül 2021 (Bugün) İMKON’un iş bırakma kararına BRN İnşaat olarak katılıyoruz. Bu süreçte inşaatlarımızda çimentoyla ilgili hiçbir işlemde bulunmayacağız. Demir veya diğer işlenle ilgili çalışmalarımızı yürüteceğiz.” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?
Son bir yılda çimento fiyatlarındaki artışın yüzde 200’ü bulduğunu öne süren İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, ağustos ayında yaptığı açıklamada fiyatlar düşmezse inşaatları durduracaklarını söylemişti.
Çimentocuların yıllık maliyet artışı yüzde 50 iken yaptıkları zamların yüzde 200’ü bulduğunu ileri süren müteahhitler, hem çimento sektörü temsilcileriyle hem Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüşüp, şikâyetlerini dile getirmişlerdi.
Taleplerine yönelik herhangi bir karşılık bulamayan müteahhitler, 2 Eylül’de Ankara’da yaptıkları bir toplantıda, aldıklarını ‘grev’ kararının gerekçesini açıklamış; boykota başlama tarihlerini de 9 Eylül olarak duyurmuşlardı.
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir