Haydi, organ bağışına!

Haydi, organ bağışına!

Eyüpsultan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Atak gazetemize yaptığı ziyarette “Organ Bağışı Haftası” içinde olduğumuzu belirterek organ bağışının önemine değindi.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Atak, Şube Müdürleri Hatice Çabalar ve Nergis Gedik ile Özel Kalem Kamil Ataseven, 7 Kasım 2018 günü gazetemize bir ziyaret yaptılar. Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanmakta olan Organ Bağışı Haftası ile ilgili bir takım açıklamalarda bulunan Dr. Muhammed Atak, Eyüpsultan Meydanı’nda bir stand açtıklarını burada organ çve doku bağışı kabul ettiklerini belirtti. Dr. Atak bunun yanında 16 Kasım’a kadar Kanser tarama aracının hizmet vereceğini de sözlerine ekledi.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Atak’ın açıklamaları şöyle:

“!Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının teminidir. bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.

Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.  “Organ yetmezliğinin ne yazık ki tek tedavisi organ bağışıdır. Bu yüzden bağışçı sayımızı mümkün olduğu kadar artırmamız gerekmektedir. Bağışta bulunmak isteyen vatandaşların İl Sağlık Müdürlüğü, Tüm Hastaneler, İlçe Sağlık Müdürlükleri  ve Aile Sağlığı merkezlerimize müracaatları halinde sistem üzerinden organ bağışları alınmaktadır. Bunun yanı sıra tüm bağışların aynı sistem üzerinde toplanmasını sağlamak amacıyla eski bağışçıların da kayıtlarının sisteme girilmesi gerekmektedir. Ancak, sistem kayıtlarında eski bilgilerden farklı bilgilere ihtiyaç duyulduğundan, geçmiş tarihlerde bağışta bulunan vatandaşlarımızın ilgili kuruluşlara müracaat ederek bağış taleplerini yenilemeleri gerekmektedir. Tüm halkımızı organ bağışlamaya davet ediyorum. İnsanlarımız organ beklerken ölmesin.

Hafta boyunca Eyüpsultan ilçe sağlık müdürlüğümüz görevlilerince Eyüpsultan meydanında açılan standımızda organ ve doku bağışı hakkında vatandaşlarımıza bilgilendirme yapılacak ve bağışlar kabul edilecektir. Kanser taramalarımız da 16 Kasım’a kadar meydanda devam edecektir.”

 

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.
  • 33
    Shares

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir