“Halk Sağlığı Günleri”

İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Bezmialem Üniversitesi’nden önemli bir çalışma

Eyüpsultan İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi ortaklığında “Halk Sağlığı Günleri”projesi geliştirildi.

Eyüpsultan Meydanı’nda kurulan çadırlarda isteyen vatandaşa sağlık  taraması ve bilgilendirme yapılıyor.

Konuyla ilgili olarak gazetemize özel bir açıklama yapan Eyüpsultan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Atak, “ İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi hocaları ve öğrencileri ile Kanser Haftası içinde, önemli bir çalışma yaptık.

Burada tarama için yönlendirme ve bilgilendirme yapılıyor. Tarama için aile sağlık merkezlerine yönlendirmeler yapılıyor. 5 farklı alanda çalışmalar yapılıyor. Bebek ve çocuk beslenmesi, kan şekeri ve tansiyon, solunum fonksiyon testleri, sık görülen hastalıklar ve özellikle kanser, sağlıklı yaşam ve obezite ile ilgili bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılıyor. Bu çalışmaları Eyüpsultan İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli ve Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri birlikte ortak yapıyorlar. “ dedi.

Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşegül Doğan Demir koordinasyonunda yapılan bu çalışmalara vatandaşların yoğun bir ilgisi oldu. Doç. Dr. Ayşegül Doğan Demir, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“ Bu projemiz, Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Sınıf öğrencileri ile beraber, hem onların ilerideki hekimlik hayatlarına katkıda bulunması, hem de halkla bütünleşmeleri ve iletişimlerini sağlamak adına yaptığımız bir proje. Üniversitemizin eğitim programı içinde olan bir proje. Göğüs hastalıkları, iç hastalıkları, aile hekimliği çocuk sağlığı, genel cerrahi ve kadın doğum ana bilim dalları kliniklerinin koruyucu sağlık hizmetlerini, öğrencilerimizi de sürece etkin bir şekilde dahil ederek, halkımıza ulaşmak için ortaya koyduğumuz bir proje, ki son 5 gün içinde öğrencilerimiz adına olumlu bir proje ve çalışma oldu” dedi.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.
  • 58
    Shares

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir