HAKLARINI ARIYORLAR!

Uzel işçileri Çağlayan Adliyesi’nde

Geçtiğimiz günlerde, Rami`de 93,5 dönümlük arazi üzerine kurulu olan Uzel Makine Traktör Fabrikası`nın bina ve arazisi 1. İflas Müdürlüğü`nde gerçekleşen ihalede 223 milyon 700 bin TL, ipotek alacaklısı Vera Varlık tarafından satın alınmıştı. Tazminatlarını alamayan çok sayıda işçi de satışın sonucunu merakla bekledi. İşsiz kalan ve tazminatlarını alamayın Uzel mağduru işçiler Çağlayan Adliyesi önünde haklarını aradılar.

Dev arazide yerleşik, 6 yıl önce iflas eden ve daha önce düzenlenen satış ihalesi iptal olan Uzel, traktör üretiminde Türk sanayisinin en köklü ve en büyük kuruluşlarından biri olarak gösteriliyordu.

Rami’de bulunan 93 bin 547 metrekarelik alanda, 150 yıl önce fayton üretim atölyesi olarak kurulan ve 1937 yılında makine ve traktör fabrikası olarak faaliyete geçen Uzel Makine Traktör’ün binası ve arazisi İstanbul 1. İflas Müdürlüğü’nde  ihaleye çıktı. Alacaklılar arasında bulunan Vera Varlık Yönetim A.Ş. 223 milyon 700 bin TL ile açık arttırmaya katıldı,  arazinin satışı yıllar sonra gerçekleşmiş oldu. Fabrika kapandıktan sonra bin işçi tazminatını almamıştı. Tazminatlarını alamayan çok sayıda işçi de Çağlayan Adliyesi önünde bir açıklama yaparak haklarını aradılar.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir