Hakan Nergis: Kızılay’a neden dava açtım?

Hakan Nergis: Kızılay’a neden dava açtım?
Kızılay Eyüpsultan Şubesi’nin eski başkanı olan Hakan Nergis, Kızılay’a neden dava açtığını Medya Haliç’i dobra dobra anlattı. “Kadim medeniyete sahip Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden hiçbir kişi ya da grup üstün değildir” diyen Hakan Nergis ile yaptığımız röportajı ilgiyle okuyacaksınız..
Medya Haliç: Teşekkür ederiz. Kendinizi kısaca tanıtır mısınız ?
Tabi. Ailem yaklaşık 60-70 senedir, Eyüpsultan’da ikamet ediyor. Doğma ve büyüme Eyüpsultan’lıyım, diyebilirim. Yaşım otuz, 30 yıldır Eyüpsultan sokaklarında nefes almaya devam ediyorum. İlkokul ve lise eğitimimi ilçemde tamamladım. Sadece sporculuk hayatım nedeniyle bir dönem ortaokulu ilçe dışında okumam gerekti. Üniversite eğitimimi de İstanbul dışında tamamladım. Balıkesir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi (BESYO) spor yöneticiliği programını birincilikle tamamladım, fakülte genelinde de ikincilik derecesi alarak mezun oldum ve Necatibey Eğitim Fakültesi’nden liste başı olarak pedagojik formasyon almaya hak kazandım, eğitim-öğretimimi tamamlayıp ilçeme döndüm. Eyüpsultan’a döndükten sonrada burada yani İstanbul’da yüksek lisans eğitimimi ‘‘ Hareket ve Antrenman Bilimi ’’ ana bilim dalında tamamladım. Şuanda doktoraya hazırlanıyorum. Eğitim-öğretimi sevdiğim için hobi olarak şuan Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ‘‘ Laborant ve Veteriner Sağlık ’’ programında okumaktayım ve son dönemim. Ayrıca kitap okumayı çok sevdiğim kadar yazmayı da severim.  ‘‘Hayat Laftan Anlamaz’’ ve ‘‘Belediye ve Spor (Belediyelerin Spor Yönetim Süreçleri)’’ adlı iki ayrı eserim var, Belediye ve Spor ile ilgili olan kitabı yazar arkadaşım aynı zamanda Spor Politikaları Derneği Başkan Yardımcım Sinan Karaca beyle birlikte yazdık. Şuanda üçüncü kitabımla ilgili de hazırlık aşamasındayım.
Medya Haliç:  Bir dönem Kızılay Eyüpsultan ilçe başkanlığı yaptınız ? Ardından Kızılay’a görev akdinizi fesh ettiği için dava açtınız ?
Müsaadeniz olursa öncelikle Kızılay ile ilgili geçmişimi paylaşmak isterim. 2013 yılından beri Kızılay gönüllüsüyüm. Üniversite eğitimim sonrası ilçeme döndüğümde Eyüpsultan Kızılay’da dönemin başkanı Abit Tüfekçi bey tarafından uygun görülüp o zamanki adıyla Gençlik Kolları şimdiki adıyla Genç Kızılay Eyüpsultan ilçe başkanı oldum. Ardından Genç Kızılay İstanbul İl yönetim kurulu üyesi oldum ve 2019 yılı Şubat ayı itibariyle de Eyüpsultan Kızılay Şube Başkanlığına aday olduk ve seçimi kazandık. Burası önemli; atamayla değil, seçimle göreve geldik. Ardından 2021 Şubat ayı itibariyle görev akdimiz fesh edildi. Sebebi; SMA hastalığıyla ilgili yapmış olduğumuz bir çalışmaydı. Yakın tarihte bu konuyla ilgili kişisel hesabımdan açıklamada bulundum. Dileyen, oradan da bakabilir. Daha fazla bu konuyla ilgili bir kelamda bulunmayı arzu etmiyorum. Çünkü hukuki süreç hala devam ediyor. Süreci sekteye uğratmak istemem. Bu süre zarfında maalesef, hakketmediğimiz bir süreçle karşı karşıya kaldık ve hala devam ediyoruz. Sosyal medya da ifade ettiğim gibi tekrar yinelemek istiyorum. Kimseye kırgın, kızgın ya da öfkeli değilim. Sadece çok üzgünüm. Üzgün olmam elbette ki bir şeyleri kabul edeceğim anlamına gelmiyor. Bu süre zarfında görev akdimizi geri kazanmak için hukuki süreci sonuna kadar devam ettireceğiz. Kimseyi karalamadık, bunu kendimize siyasi malzeme yapmadık, siyasetin içine çekip gündem yapmak istediler ve bu oyuna gelmedik. Her zaman doğru bildiğimizi yaptık ve  yapmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Herkes şunu bilsin ki ! Kadim medeniyete sahip Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden hiçbir kişi ya da grup üstün değildir.
Bir de özellikle bireysel çevreme ve nazım geçenlere rica ediyorum; ben hala Kızılay’cıyım. Dava açtım diye Kızılay gönüllüğümden, 153 yıllık milletin kurumundan vazgeçecek değilim. Bir çok insan kana ihtiyaç duyuyor. Lütfen, Kızılay’a kan bağışı konusunda desteklerinizi esirgemeyin, organizasyon taleplerini geri çevirmeyin.
Medya Haliç: Açıklamalarınız için teşekkür ederiz. Eyüpsultan siyasetini nasıl yorumluyorsunuz ?
Siyaset anlayışım şuan uygulanan şekliyle hiç uyuşmuyor. Çünkü siyaset dediğimiz şey; düzeltmek, birleştirmek, geliştirmek, çözüm üretmektir ve hiçbir bahaneye yer vermemektir. Maalesef bunu Eyüpsultan’da yetişen bir genç olarak görememek, üzücü. Diğer bir siyaset anlayışı birbirinin arkasından laf söyleme. Bu insanlar zaten arkadan laf söyleyerek etik ve ahlaki davranmıyor. İşin diğer boyutu da birbirlerinin arkasından laf söyleyenler; karşılaştıklarında sanki hiçbir şey söylememiş gibi davranıyor. Bu da başka bir ahlaki ve etik sorunun olduğunun bize göstergesidir.
Medya Haliç: Siz siyaset yapmayı düşünüyor musunuz ?
Çocukluğumdan beri siyasetin içerisinde bulunmak durumunda kaldım. Babam, dayım gibi rol model olan büyüklerim vardı. Yakın dönemde de meclis üyesi adayı oldum ve meclis üyeliği aday sıralamam dolayısıyla seçilme şansım olmamasına rağmen babam ve dayımdan aldığım siyasi gelenek ve görenekler neticesinde tüm özverimle çalıştım. Gönül isterdi ki bu bilinç ve özveriyle çalışan gençlerin siyasi organizasyon içerisinde yer bulabilme fırsatı oluşturulabilseydi. Geldiğimiz noktada bir genç olarak şunu gözlemledim; gençleri sadece bir propaganda aracı olarak ifade ediyorlar. Gençler siyasi organizasyon içerisinde fırsat bulabilirse Türkiye Cumhuriyeti Devleti gücüne daha da güç katacak, üretme yolunda, çözüm yolunda, birleştirme yolunda öncü olacaktır. Yeni nesil olarak ifade edilen Z kuşağındaki kardeşlerimizin istek veya taleplerini bu genç arkadaşlarımız daha hızlı karşılayabilir. Bu durumda da toplum içerisinde oluşan gelenek ve göreneklerin kopuşunun önüne geçilir, geçişi kolaylaşır, aktarımı daha da hızlanır. Bana gelecek olursak; Kızılay ile ilgili yaşadığım dava süreci sonrası yeni amaç ve hedefler belirlemek durumunda kaldım. Bu amaç ve hedefleri de bana belirleten gönlüne dokunduğum, yanında olmaya gayret ettiğim, iyilikte ve insanlıkta buluştuğum; büyüklerim, arkadaşlarım ve kardeşlerim oldu. Sadece biraz daha zamana ihtiyaç duyuyorum. Bu zamanı da verimli kullanabilmek adına gözlem ve analiz yapabileceğim aktif dinlenme ortamına geçiş yaptım. Çünkü yaptığım her işte analiz, gözlem ve istatistikten yararlanır ve doğru adımlar atmayı amaçlarım. Şuan için bize sabır gerekli, bu yüzdende herkesin sabrına ve anlayışına ihtiyacım var, gönlünüze sığınıyorum.
Medya Haliç: Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı ?
Öncelikle değer verip iş yerime ziyarete geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Röportaj teklifiniz için ayrıca mutlu oldum. Yayın hayatınızda başarılar dilerim. Son olarak sizlerin aracılığıyla bir genç olarak özellikle genç kardeşlerime seslenmek istiyorum. Hayatın içerisinde olumsuzluklar vardır. Bu olumsuzluklar her daim sizin gücünüz olacaktır. Güçlü olun, akılcı olun, dik durun, üretin ama üretmeyeceğiniz tek şey bahaneler olsun.
Herkese sağlık ve huzur dilerken daima iyilik ve daima insanlık yolunuz olsun.

 
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir