Hakan Hapcıoğlu – Yaşanmamış Günler

YAŞANMAMIŞ GÜNLER

Tüm dünyanın uğursuz yıl olarak ilan ettiği 2020 nihayet bitiyor. Tarihin kara sayfalarında yerini çoktan alan 2020 en çok pandemi ve Covid 19’un aldığı canlarla anılacak.
“Eee, ne var bunda, zaten hepimiz bunu biliyoruz” diyenlerinizi sanki görüyor gibiyim.  Ama ben de 2020’nin son günlerine damga vuracak uçuk bir fikir var: Yaşanmamış günler..
Kabul görür mü?
Vatandaşlar hemen kabul eder de, yukarısı ne der, bilemem.
Her kesimden hemen hemen herkes, yeni moda tabirle kısıtlama, eski tabirle sokağa çıkma yasağını istiyor. İstiyor derken, çalışanlar, esnaf ve evine ekmek götürecek herkes buna karşı gelse de, bu durumdan kurtulmanın veya en aza indirmenin başka bir yolu yok. Aşı da bulunmadığına göre gerçekten son çaremiz bu..
Durun hemen itiraz etmeyin. Daha fikrimi açıklamadım. Mesela 20 günlük bir kısıtlamada, devletimiz şöyle bir karar alabilir: Devlet büyüklerimiz der ki, bu kısıtlama sürecinde hayat duracak. Kimse kimseden bu dönem için kira, elektrik, su, doğalgaz, borç, vergi, stopaj.. Aklınıza gelebilecek hiçbir ödemeyi almayacak, gelecekte de istemeyecek, herkes taşın altına elini koyacak.. Hayat adeta duracak, sadece evlerde yaşanacak. Yemek işini ne yapacağız?
Bizim milletimiz tedbirli bir millettir. İmkanı olan herkes, 20 günlük yiyeceğini zaten evinde bulundurur. Alamayacak durumda olanlara da yardım eder. E, devletimiz de bu vatandaşlarımıza, ailelerindeki insan sayısına göre 20 günlük yiyeceklerini, ve diğer ihtiyaçlarını verebilir.
Bu uygulama bütün ülkemizde yapılırsa maliyeti oldukça yüksek olur, ancak Covid 19’un en çok can aldığı il olan İstanbul bu proje için pilot bölge seçilebilir. Tabi iş sadece yiyecekle bitmeyeceği için İstanbul’a kesinlikle giriş ve çıkışın da yasaklanması gerekli olur.
Devletimizin yüksek makamlı koltuklarında oturan büyüklerimiz bu fikri geliştirirse İstanbul’u ve akabinde bütün ülkemizi belki bu illetten kurtarabiliriz.
Kim bilir, benim yaşanmamış günler dediğim günler, bel ki de hayatımızın en mutlu günleri olur….