Hakan Hapcıoğlu – Eyüpsultan Müftülüğüne kısa bir mesaj

EYÜPSULTAN MÜFTÜLÜĞÜNE KISA BİR MESAJ

 

     Mesleğimizin ilginç tarafları vardır. Ama en ilginci araştırma yapmaktır. O gün elimizde takip ettiğimiz bir haberimiz veya gidilecek bir haberimiz yoksa,  çeşitli araştırmalar yaparız. Elbette 21. Yüzyılda araştırma yapılabilecek en iyi ortamlardan bir tanesi de internet ortamı.
     Geçtiğimiz günlerde ofisimde çalışıyorken birden aklıma geldi. Eyüpsultan Müftülüğü’nün internet sayfasında neler var?
     Birçok kurumun internet sayfalarını zaman zaman kontrol ediyorken, müftülük sayfasına hiç girmemişim. Bu konuda ayıbım büyük, ancak müftüğümüzün ayıbı benden de büyük.
     Eyüpsultan Müftülüğü’nün internet sayfası en son 2019 yılının ocak ayında güncellenmiş, “Hac ek kayıtları” ile ilgili bir haber girmişler. Düşünsenize 1 ay sonra neredeyse 2 sene olacak.. Diğer haberler ise ta 2018’den kalma 3 senelik.
     Eyüpsultan gibi İslami açıdan dünyaca ünlü bir ilçenin müftülüğünün internet sayfası 2 yıldır güncellenmemiş.
    Eyüpsultan Müftülüğü’nün sitesinin bırakın sadece Türkçe olmasını, aynı zamanda, en azından  İngilizce ve Arapça olarak da yayınlanması ve sürekli olarak güncellenmesi gerekmektedir. Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve İstanbul İl Müftülüğü’nün sayfalarının güncellendiğini de belirtmeden geçmeyeyim.
     Müftülüğümüzün internet gibi sosyal bir mecra ile, böyle bir teknolojiyle ilgisi olmayabilir, ancak gelen giden insanların, turistlerin, yurt dışında yaşayan insanların ilgisi büyük.
     Şunu da ilave etmeden geçmeyeyim, Eyüpsultan Müftülüğü’nün internet sayfasında dini bilgi ve haberlerin yanında  mutlaka Eyüpsultan’ın tarihi, coğrafyası, kültürü ile ilgili tanıtıcı bilgilerin de  olması lazım. Öyle ya Eyüpsultan Camisi başta olmak üzere bir çok cami ve türbeyi barındıran Eyüpsultan aynı zamanda Osmanlı Padişahlarının da kılıç kuşanma törenlerinin yapıldığı, tarihe damgasını vurmuş bin semt.
     Eyüpsultan Müftüsü Mustafa Mesten’in bu konuya ivedilikle eğileceğini düşünüyorum. Hele hele bütçeden oldukça büyük bir pay alan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Eyüpsultan’a yapılan bu ayıbı en kısa zamanda ortadan kaldıracağını umut ediyorum.