Ferzan Özer: Kararlarımızın doğru olduğu ortaya çıktı!

Ferzan Özer: Kararlarımızın doğru olduğu ortaya çıktı!

Deniz Köken’in son günlerde hayata geçirdiği ve geçirmek istediği projelerin 2014 yılında seçim beyannamesinde Ferzan Özer’in projelerine çok büyük benzerlik gösterdiğini gördük. Bu konuyla ilgili olarak 2014 yerel seçimlerinde CHP’nin Eyüp Belediye Başkan Adayı olan Ferzan Özer’le tesadüfen karşılaşmamızı, ofisimize davet e-derek, bir röportaja çevirerek sorduk. Ferzan Özer, “Kararlarımızın ne kadar doğru olduğunu Eyüp belediyesinin hayata geçirmesiyle anlıyorum” diyerek sorularımızı yanıtladı.
Önce ilk sorumuz Deniz Köken’in hayata geçirmek istediği projeleri sizin 2014’te yapmış olduğunuz projelere yakın gördüm. Bunu nereden gördünüz derseniz adaylık aşamanızda dağıttığınız broşürlerinizden biri arşivimde kalmış. Tesadüfen bulduğum bu broşürü inceledim. Deniz Köken’in yaptığı hizmetleri makbul ve muteber kabul ettiğinizi daha önceki röportajlarımızda da söylemiştiniz. Siz de bu projeleri sizin projelerinize yakın buluyor musunuz?
Ferzan Özer: Kararlarımızın ne kadar doğru olduğunu Eyüp belediyesinin hayata geçirmesiyle anlıyorum. İşte vizyon budur. Havuz projesini çok önemseyenlerdenim. Pandemiden dolayı belki kullanılamayacak, ama, pandemiden sonra vatandaşlarımızın yoğun ilgi göstereceğini biliyorum. Engelliler için yüzme ve yürüme havuzu yapılabilir. O zaman vizyon tamamlanır.
Soru: Bir de kamp projeniz vardı. Bunun bir benzerini Başkan Köken Karadeniz kıyısına yapmak istiyor. Görüşleriniz?
Ferzan Özer: Yine doğru bir karar. Fakat yer olarak doğru değil. Çünkü o kıyılar yazın denize gi-rilebilmesi ve kamp yapılabilmesi için doğru değildir. Yaz çok kısa, tatil süresi 1 ay. Karadeniz’in doğal yapısından hem çok dalgalı, hem de ters akıntılı bir yer. Sadece temmuz aylarında plaj olarak kullanılabilir. Bizim önerimiz, Bakırköy belediyesinde olduğu gibi Ege kıyılarında çok ucuz bir şekilde tatil köyü kiralamak, çocuklarımızı engelli ve engelsiz ayırt etmeden ebeveynleri ile birlikte birer haftalığına 6 ay boyunca tatile göndermekti. Bunu Bakırköy belediyesinde başardık.
Soru: Alibeyköy’de bir Tıp Merkezinin açılacağının haberleri yapılıyor…
Ferzan Özer: En güzel proje bu. Bakırköy’de tıp merkezimiz sayesinde bir çok defalar projeler bazında ve uygulamada altın madalya ve birincilik ödülleri aldık. Bunun Eyüp’te uygulanabilmesi için bizler Feshane’nin karşısındaki eski dikimevi ve belediye binasını düşünürken, orası bi-labedel gitti, sonra akıllı bina dedikleri şimdiki belediye binasını düşünüyorduk, orası da gitti, 30 milyon harcayıp da ayağa kaldıramadığınız Sultan Center var, ben olsam orayı tıp merkezi olarak hemen hayata geçiririm. Alibeyköy’deki bu projeyi yapamayacağını biliyorum, çünkü belediyenin borç içinde olduğunu biliyorum, ama bu projeyi Bakanlık yaparsa o başka..
Soru: Sizin projelerinizde kreşler vardı. Ancak bu projeleriniz de Ekrem İmamoğlu tarafından uygulanıyor.
Ferzan Özer: Bu da altın madalyalı bir proje. Bakırköy’de 11 tane kreş açtık. 780 çocuk için. Çalışan ebeveynlerin çocuklarına kreşler açtık ve bunlardan bir çok ödüller aldık. Belediye yasasının 14. Maddesine göre sosyal belediyecilik adına ve 2002 yılında çıkan bakanlar Kurulunun KHK kararına göre “Şehit çocuklarına kimsesizlere yaşlılara ve öğrencilere belediye ücretsiz hizmet edebilir” kanununa istinaden bu işi ücretsiz yaptık. Ekrem Bey’in bu projeyi de hayata geçirmesi beni ziyadesiyle memnun etmiştir. Eyüp’te de kreşlerin açılmasının çalışan aileler için büyük fayda sağlayacaktır.
Soru: Bu arada son günlerdeki yağışlar olmasaydı su durumumuz oldukça zordu. Şimdi bile barajlarda yeteri kadar suyumuzun olduğu söylenemez. Eğer siz belediye başkanı olsaydınız vatandaşı bu tasarrufu yapması için nasıl bir yol izlerdiniz?
Ferzan Özer: Sınırlı kaynakların sınırsız ihtiyaçları karşılaması mümkün değildir. Cumhuriyetin aydınlanma döneminde kırsalda yaşayanların nüfus oranı % 80, şehirlerde yaşayanların % 20 idi. Şimdi ise tam tersi. Dünya nüfusunun 8 milyara gelmesi kaynaklarımızın erimesine sebep oluyor. Dünya nüfusu şu anda 4 milyar olsa bu sıkıntılar olur mu? İsraf, her şeyde israf dünyayı ve ülkemizi uçuruma götürür. Dışarıda 90 model bir araba görebilir misiniz? Yeni çıkan cep telefonu modellerini hemen almak zorunda mıyız? Dün TV’de izledim, bir yorumcu makarna ihracatında 1. olduğumuzu söyledi. Bir kamyon makarna sattığımız vakit bir kaç cep telefonu alabiliyoruz. Yasaklarla da bu iş olmaz, yasaklar yeni yasaklar getirir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yakın zamanda çıkarttığı yeni yönetmeliğe göre parseller 2000 metrekareden büyükse, çatılarda ki suların bir sarnıçta toplanma zorunluluğu getirildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği’ne göre ise; 1000 metrekareden büyükse çatıdaki suların sarnıçta toplanması getirildi.
Banyo yaparken suyu açıp, ısınsın diye bekliyoruz, 5 litre su boşa gidiyor. Bunu kovalarda biriktirirsek o suyu tekrar WC’de kullanabiliriz. El yıkamada kullanılan su biriktirilip sifon için kullanılabilir. Yeni yapılacak binalarda tesisatın çözümü doğru olursa sıcak su anında gelir.
Soru: Deniz Başkan için eleştiriler geliyor. Ne düşünüyorsunuz?
Ferzan Özer: Yönetenle yönetilen arasındaki fark nedir diye sorulursa, şudur. Yönetilenin her zaman ve her şeyden şikayet etme hakkı vardır. Yöneten karar verir ve uygular. Yönetilen iş bitince yorum yapar. Bizi yönetenlerin daha iyi yönetmesini istiyoruz. Onun içinde Kent Konseyinin hayata geçmesini ve başına bir kadının getirilmesini istiyorum. Çünkü her şey sevgiyle yönetilir.
Soru: En beğendiğiniz belediye başkanı
Ferzan Özer: 2 tane belediye başkanını çok beğenirim. Öncelikle, tabii ki Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen. Bir diğeri, yaptığı proje ve uygulamalarla Birleşmiş Milletler’in özel raportörünü gönderip, gelişmiş ülkelere tavsiye edilen Lüleburgaz eski belediye başkanı Emin Halebak.
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir