Ferzan Özer gündemi değerlendirdi..

FERZAN ÖZER : 65 YAŞ ÜSTLERİNE HOBİ BAHÇELERİ AÇALIM!

Eyüpsultan’ın tanınmış siması ve ismi, CHP Büyük Kurultay Delegesi  Ferzan Özer’le Eyüpsultan’da karşılaştık. Gazetemize gündemi değerlendirmesi için sorduğumuz sorulara cevap veren Ferzan Özer, kısıtlamalarla en çok cefayı çeken 65 yaş üstü vatandaşlarımız için ‘’Hobi Bahçeleri’’ açılmasını önerdi. Ferzan Özer’in sorularımıza verdiği yanıt şöyle;
Medya Haliç : 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 2024’teki yerel seçimleri nasıl etkiler?
Ferzan Özer : Öncelikle ben 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öne alınacağı kanaatindeyim ve onu görüyorum. Ama erkende yapılsa, zamanında da yapılsa yerel seçimlerin önemi büyük olacaktır. Eyüpsultan’da adaylarda buna göre belirlenecektir. Bundan önceki röportajımızda da size söylemiştim, 2023 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur ittifakının adayının mevcut Cumhurbaşkanı Tayyip Bey açıklandı. Eğer Cumhur ittifakı yani Tayyip Bey kazanırsa Eyüpsultan’da CHP Belediye Başkan Adaylığı için en fazla 5-6 kişi müracat eder. Ancak; Tayyip Bey kaybederse, o zaman Eyüpsultan’da CHP adaylığı için 40 kişi müracat eder. Eski milletvekilleri ve bürokratlar hatta şimdiki bürokratlar bile müracat eder. Çünkü; insanlar Tayyip Bey’in kaybedeceğine inanacaktır. Bunu zaten Ekrem Bey’in İBB’yi kazanmasıyla deneyimledik. Kemal Kılıçdaroğlu’nun doğru hamleleri ile Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş büyük değişim için büyük umut oldu.
Medya Haliç : Ekonomimizin durumu ortalarda. Birde pandemi etkisi büyük oldu. Ekonomi nasıl düzelir?
Ferzan Özer : Ekonomi konusu ağır siyasete girer. Ben yerel siyasetçiyim. Ankara bunu gayet güzel yapıyor. Plan ve bütçe konuşmalarında gördük. CHP Genel Başkanı tarihi bir konuşma yaptığına şahit olduk. Ama şunları söyleyebilirim: Bir kişinin topal olduğunu anlaman için 100 metre yürümesine gerek yok. Ereğli Demirçelik fabrikasında gövdem gibi kalın demirler düzeltiliyor. Bu ekonomide düzeltilir. Ekonomi mantar gibidir, batmaz sallanır, üzerindeki tozlar yok olur ama batmaz. Fakat bu nasıl düzeltilecek? Bu gerçek sosyal demokratlarla ve sosyalizm anlayışı ile düzelir. Ancak; “çakma” kelimesi ağır olacak ama ya da eski tüfeklerin dediği gibi “telmaşa” imitasyon solcularla olmaz. Gerçek solcular, devrimcidir ve ilericidir. Üstüne parka giyen kendini devrimci, fular takan entellektüel ya da puro içen kendisini Che Guevara zannediyor. Siyaset hizmet yarışı için hak için halk için yapılır. Siyaseti hiç kimse işi olarak ya da para kazanmak için kullanmamalı. Ne yazık ki bunları duyuyor ve medyada görüyoruz. Bunlar bizi son derece üzüyor. Sosyal demokratlar ve solcularda böyle birşey olmamalı, olamaz. Bizim siyasi düşüncemiz ve hareketimiz başka bir yapıya benzemez, istesekte benzemez. Siyaset “alma” yeri değil “verme” yeridir. Kimi emeğini, kimi vaktini, kimi naktini, kimi fikrini verir. Onun için bunların düzeltilmesi için gerçek solculara ihtiyaç vardır.
Medya Haliç : Kısıtlamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımız çok şikayetçiler.
Ferzan Özer : Ben hala tam kapatılmadan tarafım. Size daha önce söylemiştim tam kapanma olmazsa 100 bin ölüye gideriz diye. Şuan bile entübe hasta sayısı 6 binlerde. Biliyorsunuz onlar yaşam savaşı veriyor. Doktorların söylediğine göre bu yaşam savaşını kazanmaları çok zor. Günlük vaka 30 bin sayısıyla çok kötü bir duruma gidiyoruz. Cumartesi-Pazar kapan, Pazartesi toplu taşımayla haydi işe. Ne anladım ben bu işten.
 1895 Osmanlı-Rus savaşından sonra yokluk ve yoksullukla mücadele eden bir devlet olarak yaşlılara ve kimsesizlere sahip çıkma adına “Darülaceze”’yi kurdular. Cumhuriyet’in ilk yıllarında TBMM’ye gelen misafirlere bir kahve bile ikram edilemeyecek parası bile yokken Himaye-I Eftal Cemiyeti’ni şimdiki adıyla “Çocuk Esirgeme Kurumu”nu kurdular. Nasıl yaparız bu işleri dememişler. Ülkemizde saraylarımız var. 20 gün hatta 28 gün devletimiz vatandaşlarımıza bakar diye düşünüyorum. Şimdi 65 yaş üstündeki büyüklerimizin yalnız olduklarını hissettirmemek için bazı ortamlar hazırlamak gerekiyor. Bunu da yapacak olan Eyüpsultan Belediyesidir. Bunu belki Güngören’de, Şişli’de, Fatih’te yapamazsınız ama Eyüpsultan çok müsahit ilçe sınırlarındaki araziler bu işe uygun. Kendi yerleri ya da Bakanlıklar, milli emlakla bağlantıya geçilebilir. Bu büyüklerimize hobi bahçelerin acil olarak açılması gerek. Bizim köylerimiz var bu her ilçeye nasip olmayan bir değerdir. Bu hobi bahçeleri 100 metre kare içinde 15 metre kare kulübe ile elektrik ve su yeterli olacaktır. Merkezi yerlerden otobüs servisleri ile büyüklerimizi bahçelere götürülebilir. Domates, biber, salatalık dikebilirler. Sonra belediye bunları satın alarak köylerimizde de böyle bir yatırımla organik pazar kurup satılabilir. Böylelikle bu büyüklerimiz tüketim durumunda üretime geçebilir. Büyüklerimizi evde oturtarak çürütüyoruz, farkında değiliz. İşin ilginci ise yapılan araştırmalara göre konulan kurallara en fazla onlar uyuyor.
Medya Haliç : Bu arada akşamları uygulanan kısıtlamalar var.
Ferzan Özer : Evet, son kısıtlama kararları ile ilgili bana antipatik gelen bir söz vardır. “Yetmez ama evet” Bende onu söylüyorum, çünkü virüsün 10 tane belirtisi var. En kolayıda hangisi biliyor musunuz? “Ölüm” gerisini siz düşünün. Bu virüse yakalanmadan bu işi atlatmamız gerekiyor. Bakın durumu anlamak için Muhtarları ziyaret etmeniz yeterlidir. Torba torba trafik cezaları, icra dosyaları ve Boşanma zarflarını göreceksiniz. Ne yazık ki durum bu. Ekonomimiz bu kadar kötü durumda.65 yaş üstü büyüklerimiz bizim tecrübemizdir. Annelerimiz, babalarımız, dedelerimiz Atalarımızdır. Hani “Hobi bahçelerini” açamıyorsanız bile, Pandemiden hemen sonra “Şevkat evlerini” açın. Bu değerlerimizi bir araya toplayın. Bunlar sosyal demokrat belediyelerde var. Biz bunu başardık, yaptık. Burada bir çay, kahve içecekler belki satranç oynayacak, gazetelerini okuyacaklar, arkadaşları ile muhabbet edecekler. İstedikleride bu.
Medya Haliç : Son olarak Eyüpspor için bir diyeceğiniz var mı ?
Ferzan Özer : Eflatun-Sarı dünyada tek renk başka bir kulüpte bulamazsınız. Kurtuluşla birlikte kurulmuş 1919’da. Eyüpspor ile ilgili iki tane yazı yazdım. Çok büyük ilgi gördü. Eyüpspor’un kurucularından en büyük emek “Yahya Galip Kargı’nındır.” Stat arazisini bağışlamış yan parsellerinde bağışlanması için ikna etmiştir. Stat 2014 Belediye seçiminde projemiz idi. Altını otopark yapıp stadı 8 metre yükseltip 10 bin kişilik tribün ve dükkanlar yapmak. Haliç kenarındaki tesiside düğün salonuna çevirip kulübün gelirlerini garantiye almaktı. Tabiki bunları TFF ile görüşerek yapılacaktı. Kemerburgaz’da Galatasaray’ın ve Kasımpaşa’nın tesisleri mevcut. En güzeli Eyüpspor’a yapılmalı, kulübümüz bunu fazlasıyla hakediyor ve hakkıdır da zaten diye düşünüyorum. Bu arada röportajınıza teşekkür ederim. Biliyorsunuz Eyüp Haber gazetesinde köşe yazılarım var. Epeydir yazamadım. Bu pandemi bizide çok etkiledi. Dolayısıyla Eyüp Haber gazetesinin sitesinde imitasyon ve gerçek solculukla ilgili bir yazı yazacağım. Bunu da sizin vasıtanızla duyurmuş olayım.
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir