Eyüpsultan’da Tarım Arazileri İmara Açılıyor

Eyüpsultan Belediye Meclisi’nin 8’inci seçim 3’üncü toplantı dönemi haziran ayı 2’nci bileşiminde gündemin önemli maddelerinden 46 No’lu İmar komisyonu raporu olan “İki kemer arasında bulunan tarım arazisinin plan çalışmasının yapılması” görüşüldü.
Eyüpsultan Belediye Meclisi’nin 8’inci seçim 3’üncü toplantı dönemi haziran ayı 2’nci bileşiminde gündemin önemli maddelerinden 46 No’lu İmar komisyonu raporu olan “İki kemer arasında bulunan tarım arazisinin plan çalışmasının yapılması” görüşüldü.
Kritik üç maddenin 44, 45 ve 46 görüşüldüğü Eyüpsultan Belediyesi Meclisi’nde Sosyal Medya üzerinden canlı yayın yapılması her ne hikmetse arza olduğu söylenerek yayın kesildi.
Meclisin başlamasına yakın AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürbüz’ün CHP Grubunu ziyaret etmesi Meclis Başkan Vekili Mehmet Er’in ise saat 15.00 başlayacak olan meclisi yaklaşık 45 dakika geç başlatması konunun öneminin ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor.
Gündemin can alıcı maddelerinden olan 46 No’lu imar komisyonu raporu görüşmeleri oldukça hararetli geçti.
“26 yıldır iktidarda bulunan AK Parti Belediyelerinin göz yumması sonucu bahsi gecen Göktürk yerleşkesinde içinde bulunan İstanbul Caddesi- Selanik Bulvarı boyunca Davutpaşa Caddesi ile eski Kemerburgaz yolu arasında kalan alan tarım alanında kalmaktadır. Ancak söz konusu bölge incelendiğinde alanın önemli bir bölümü Göktürk bölgesinin gelişmeye başladığı yıllarda yapılmış olan depo, fabrika vb. yapıların bulunduğu alanın topografik yapısının tarım yapılmasına elverişsiz kalacak şekilde tahrip edildiği görülmektedir. Ayrıca bölgede artan araç trafiği nedeniyle oluşan egzoz gazı emisyonu sonucu toprak ve su yapısı tarım ürünlerinin insan sağlığına uygun biçimde üretilmesine engel olacak duruma gelmiştir.” denilmektedir.
Bu kapsamda “müdürlüğümüz tarafından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Meslek Yüksek Okulu’na bir rapor hazırlanarak alanın tarım yapmaya elverişli olup olmadığının belirlenmesi istenmiştir. Söz konusu rapora göre alanın tarım yapma özelliğini yitirdiği görülmektedir.” Denilmektedir.
Aslında bu bir zamanlar Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da zikrettiği İstanbul’a ihanetin ve çevreyi nasıl tahrip edildiğinin açık bir belgesi niteliği de taşımaktadır.
İki kemer arasında kalan tarım arazisinin Plan çalışmasının yapılması Millet İttifakı’nın oylarına karşın, Cumhur İttifakı’nın oy çokluğuyla geçti.
Kaynak: Yurt Gazetesi
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir