Eyüp Sultan’dan başlayan “Sufi Yolu” isimli kitap yayınlandı.

Eyüpsultan’dan başlayan rota: Sufi Yolu!

1974 yılından beri Hollanda‘da yaşayan yayıncı yazar Sedat Çakır’ın, İris Bezuijen ile birlikte Türkiye ve Dünya’ya Mevlana kültürünü anlatmak ve anlamak amacıyla başlatıkları Sufi Yolu Projesi sonucunda ortaya çıkan ve Eyüp Sultan’dan başlayan “Sufi Yolu” isimli kitap yayınlandı.

Sedat Çakır’ın İris Bezuijen ile birlikte Eyüp Sultan’dan Konya Mevlana Türbesi’ne yürüyerek yaptıkları seyahatlerin sonunda ortaya çıkan bu kitap oldukça ilgi çekiyor.

Kitabın konusu Eyüp Sultan Bahariye Mevlevihanesi’nden başlayıp Eyüp Sultan Camii ile devam ediyor ve Eğri Kapı’dan ilçe sınırları dışına çıkıyor. Bahariye Mevlevihanesi’nden başlayan yürüyüş yolu rotası Konya Mevlana Türbe ve Müzesinde bitiyor.

Toplam 801 kilometre süren yolculuk yaya olarak tam 40 günde bitiyor. Bu kitabın oluşturulması için Sedat Çakır ile İris Bezuijen ile Hollanda’dan gelen çeşitli ekipler bu yolu birkaç sefer yürümek zorunda kalmışlar.

Kitap, rota üzerindeki yerleşim merkezlerini, Kaymakamlık, Belediye gibi merkezlerin iletişim numaralarını, haritaları, köylerde bakkal olup olmadığına kadar bir çok bilgi içeriyor.

Özel bir pasaport veriliyor

Sufi Yolu’nun rotasını takip ederek yürüyüşü tamamlayan gezginlere bu yürüyüşü tamamladıklarına dair özel bir pasaport da veriliyor. Yürüyüşe başlayan gezginler rota üzerindeki belirli yerlerden ellerindeki özel pasaporta kaşe vuruyorlar. Yolda topladıkları kaşelerle Konya’ya vardıklarında “Sufi Yolu Parendem Sertifikası”na sahip oluyorlar.

Amerikalı ekip rotayı yürüyor

İstanbul’dan Konya’ya uzanan 801 kilometrelik Sufi Yolu’nu yürümek için Amerika’dan gelen iki gezgin soğuk havaya rağmen yollarına devam ediyor.

Gezginlerden Joe Lobeck, yaptığı açıklamada, Sufi yolu güzergahında soğuk havaya rağmen yürüdüklerini ifade etti. Lobeck, güzergahlarında karşılaştıkları kişilerin kendilerine karşı oldukça nazik ve sevecen olduğunu aktardı.

 

 

 

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir