ESNAFIN SESİ

SÜLEYMAN ÖZCAN FİRMASINI TANITTI

Son bir senede yaşadığımız  Pandemi sürecinde iş yerleri kapalı olan esnaflarımıza destek olmak amacıyla, esnaflara yönelik bir sayfa hazırlığı içindeyiz. Bu aşamada bir takım çalışmalar yaparken, tesadüfen, Düğmeciler Mahalle Muhtarı Süleyman Özcan’ın iş yeri olan Ensar Emlak’a denk geldik. Hafta sonu olması sebebiyle iş yerinde olan Muhtar Süleyman Özcan’la görüşlerimizi paylaştık ve ilk röportajımızı yaptık. Hem sektörünün Pandemi aşamasını öğrendik, hem de emlak piyasasının durumunu sorduk.
Medya Haliç: Sektörünüzle ilgili sorularımıza geçmeden, öğrenmek istediğimiz önemli bir soru var. Seçimler öncesi muhtar adaylarının bir sözü vardır; “Muhtarlık ek işimiz değil, tek işimiz olacaktır” derler. Siz bu sözü söyleyenlerden değilsiniz herhalde!
Süleyman Özcan: Haklısınız değilim, çünkü ben bu sözü hiç kullanmadım. Muhtarlık makamı bir iş değil, hizmet makamıdır. Neticede evimizi geçindirmek için çalışmak zorundayız. Ben de muhtarlık öncesi yaptığım işime, esnaflığa devam ediyorum. 2 sigortalı çalışanımı istihdam ediyorum. Bu arada muhtarlık hizmetlerimi de aksatmadan görevimi yapıyorum. Bunun en önemli göstergesi mahalle sakinlerimin memnuniyetidir. Ben 2 yıldır muhtarım ama 5 yıldır kendi firmam var, 7-8 yıldır da gayrimenkul danışmanlığı yapıyorum. Şunu da söyleyeyim, muhtarlık ödeneğini muhtarlık personeline ve muhtarlık giderlerine kullanmaktayım. Ayrıca Düğmeciler Mahalle Muhtarlığı olarak mühür tasdik ücreti de almıyoruz. Zaten eskisi gibi talep olmuyor, vatandaşlarımız bu evrakları e-devlet üzerinden alıyorlar.
Medya Haliç: Asıl konumuza gelirsek,  İş yeriniz Ensar Emlak’ı tanıtır mısınız?
Süleyman Özcan: Firmamı 5 yıl önce Eyüpsultan, Düğmeciler Mahallesi’nde kurdum. Bütün Eyüpsultan geneline emlak alım satım, kiralama ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Ben, ortağım ve 2 çalışanımızla ekibimiz 4 kişiden oluşuyor.
Satılık veya kiralık olan gayrimenkuller bize genelde tavsiye ile geliyor. İnternet sayfamızdan da ulaşıyorlar. Bizi tanıyan, bilen müteahhit arkadaşlarımız kiralık ve satılıklarını bize veriyorlar, biz de ev veya işyeri arayanlara hizmetimizi veriyoruz. Bazı sitelerle anlaşmamız var. Mesela Topçular ve Seferağa siteleri ile anlaşmamız var. Buralardaki iş yerlerinin satışını ve kiralamasını biz yapıyoruz. Satılık portföylerimizde bazı meslektaşlarımızla paylaşım yapabiliyoruz.
Medya Haliç: Şu anda Eyüpsultan’da emlak piyasasının durumu nedir?
Süleyman Özcan: Şu an faizler arttı, döviz düştü. Konut kredi faizleri de arttığı için satılıklar durağan seyrediyor. Kiralıklarda ise, şu anda bölgemizde yeni inşaat olmadığı için insan sirkülasyonu olmadığından insanların kiralık taleplerine cevap veremiyor. Kiralık bulmak zorlaştı. Bir de Düğmeciler Mahallesi çevre ilçelerden satılık veya kiralık isteyen insanlar geldiği için çok tercih ediliyor. Burada önemli bir konu var; müşterilerimiz firmamızı tanıdıklarına tavsiye ediyorlar. Başka semtlerden gelen müşterilerimiz de oluyor. Emlakçılık güven işi olduğundan bize gelen bu müşterilerimize de danışmanlık hizmetimizi tam olarak yerine getiriyoruz.
Medya Haliç: Yeni çıkan kanunlar gereği emlakçılığın bazı standartları oldu. Sizin firmanız bu standartlara ve belgelere sahip mi?
Süleyman Özcan: Bu soruyu sorduğunuz için özellikle teşekkür ederim. Çünkü çok önemli bir konu. Bizim, Ensar Emlak olarak kanunen gereken tüm yetki belgelerimiz ve çalışanlarımızın mesleki yeterlilik belgeleri vardır. Burada vatandaşlarımızı ikaz etmek istiyoruz. Yetki belgesi olmayan ofislerle, merdiven altı tabir edilen firmalarla çalışmalarını tavsiye etmiyoruz. Ensar Emlak olarak aynı zamanda İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası üyesiyiz. Bizim müşterilerimizle yaptığımız sözleşmeler odamızın verdiği resmi sözleşmelerdir. Genelde emlakçı meslektaşlarımızın şikayetçi olduğu konu, resmi olmayan, vergisini ödemeyen, başka işler yaparken bu işi de yapmaya çalışan bazı esnaf arkadaşlarımızın olmasıdır. Bizler Ensar Emlak olarak hiçbir şekilde bu arkadaşlarla ve resmi olmayan emlakçılarla çalışmıyoruz. Vatandaşlarımızın zararlı çıkmamaları için, bu tip işyerlerini şikayet etmelerini tavsiye ediyoruz.
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir