Esnafın Sesi

Berberim Musa

Yaşadığımız pandemiden dolayı zor durumda olan esnaflarımızı tanıtacak bir sosyal yardımlaşma projesine başlamıştık. Bu sayımızda esnafın Sesi köşemizin konuğu Berber Musa Karaer. Çocukluk yıllarında başladığı mesleğini sürdürürken, aynı zamanda İstanbul Berberler Odası Eyüpsultan Bölge Sorumlusu olan Berber Musa Karaer, gazetemize yaptığı açıklamalarında pandemiden dolayı meslektaşlarını uyarıyor..
Medya Haliç: Kaç yıldır berbersiniz, kaç yaşında başladınız?
Musa Karaer: 31 yıllık işletme sahibiyim, askerden geldiğimde, kendi işyerimi açarak işe başladım, o günden bugüne Eyüpsultan merkezde faaliyet göstermekteyim.

Medya Haliç: Berberliğe nasıl başladınız?
Musa Karaer: Berberliğe ilkokul çağlarında okula gitmeden önce başladım. Bu mesleği bir Bafralı usta sayesinde tanımış oldum.
Medya Haliç: Başınızdan geçen ilginç bir olay var mı?
Musa Karaer: Var tabii.. Bu süreçte çok ilginç şeylerle karşılaştık. Mesela bunlardan birini çocuk tıraşlarında yaşadım. Bir kardeşimizin oğlunu tıraş ediyordum. Çok hareketli bir çocuktu.  Çocuğu tahtaya oturttum, tıraş ediyorken, sürekli hareket ettiğinden, kulağının üst tarafından ufakça bir parça makasın ucuyla aldık. Kazara tabii ki ama burada yapmış olduğumuz kaza sırasında, adeta üzerime bayağı bir kaynar sular döküldü.

Medya Haliç: Bildiğimiz kadarıyla sizin İstanbul Berberler Odasında da bir göreviniz var..
Musa Karaer: Evet,  İstanbul Berberler Odası Eyüpsultan bölge sorumlusuyum. Bununla ilgili faaliyetlerimiz devam ediyor. Pandemi sürecinde Eyüpsultan Kaymakamlığında denetim ekibinde yer almaktayım. Yapmış olduğumuz bu görevde kuaförlük mesleği icra eden tüm meslektaşlarımızın haftalık ve 15 günlük genel programlar içerisinde denetimlerini sağlamaktayız. Şuanda denetimlerimiz devam etmektedir. Burada yapmış olduğumuz denetimler meslektaşlarımızı tamamen covid-19 ile ilgili bilgilendirme amaçlı olup, kullanmış olduğu malzemenin muhakkak tek kullanımlık olması gerektiğini vurguluyoruz.
Medya Haliç: Şu anda kısıtlamalarda berberleri ilgilendiren neler var?
Musa Karaer: Kısıtlamalarda berberleri ilgilendiren kurallar hâlâ devam etmekte, herhangi bir gevşeme yok. Hatta daha çok dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyoruz.  Covid-19 salgınının malum bulaş hızının en yüksek olduğu meslek dallarından bir tanesiyiz. Yakın temastan dolayı daha dikkatli olmalarını ve hijyen ortamı altında çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Malum bu süreçte en çok etkilenen meslek grubu olduğumuzdan ilk kapanan meslek gruplarından biriyiz. Meslektaşlarınız daha dikkatli olurlarsa muhakkak az zararla bu işten sıyrılacaklardır.
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir