Esnaf ve Çevik Kuvvet karşı karşıya geldi!

İstanbul, Eyüpsultan’da bulunan ve hemen hemen bütün İstanbul’a hizmet veren Rami Kuru Gıda Hali yıkılmaya başlandı.
Rami Kuru Gıda Halinde işyeri bulunan esnafların bazıları yıkıma dirense de Eyüpsultan Belediyesi ekipleri Çevik Kuvvet ekipleri eşliğinde yıkıma devam etti.

 

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve beraberinde CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı Hasan Mutlu, CHP Eyüpsultan İlçe Başkanı Doğan Sarıtaş ve Eyüpsultan Belediyesi CHP Meclis Üyesi Mustafa Tüysüz yıkılmakta olan Rami Kuru Gıda Hali’ne gelerek incelemelerde bulundular ve esnaflarla görüştüler.
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, basın mensuplarına açıklama yaparak yıkımı durdurmaya yönelik, ‘yürütmeyi durdurma kararı’nı göstererek,  “Yazık günah değil mi, insanları mağdur etmişler. Bağdat’ta savaşı gören bir insanım. Tam bir Bağdat fotoğrafı. Bomba atılmış gibi baksanıza. Yazık günah, bunlar milli servet” dedi. Bir esnaf da “Biz esnafın hali ortada. Hırsız mıyız, PKK’lı mıyız biz” diye tepki gösterdi.

 

Arbedenin ortasında kaldılar
Eyüpsultan’daki Rami Kışlası’nın restorasyon çalışmaları çerçevesinde, Rami Kuru Gıda Hali’nin Başakşehir Şahintepe mahallesinde inşa edilen İstanbul Gıda Toptancıları Çarşısı’na taşınmasına karar verilmişti. Yakın zamanda bazı esnafın boşalttığı dükkanlarda yıkım başlatıldı. Çevik Kuvvet’in de bölgeye sevk edildiği görülürken polis ile yıkıma karşı çıkan esnaf arasında gerginlik yaşandı; gerginlik bir ara arbedeye dönüştü. Bu arada, esnafın talebi üzerine bölgeye giden Gürsel Tekin de arbedenin ortasında kaldı.
Esnafının sorunlarını dinleyen Tekin, halin taşınma kararıyla ilgili şunları söyledi:
“Sadece İstanbul’un hava haritalarına bakın, arsalarımızın, merkezi yerlerdeki yapıların nasıl ranta döndüğünü göreceksiniz. Diyelim ki ihtiyaçtır, itiraz etmiyorum, olabilir. Ama ihtiyaç da olsa buradaki insanların bir rızası alınır ya. Allah için rızası alınır. Gelir, insanların rızasını alırsınız ve rızayla insanlar gider başka yere. Bu adamlar bu yaşa kadar gelmiş, devlete hiçbir maliyetleri yok. Ama 24 saat devlete vergi ödemiş bu insanları niye bu hale sokuyorsunuz?”
Ak Parti üyesi esnaf bile isyan etti!
AK Parti’nin Küçükçekmece ilçesi teşkilatına üye olduğunu belirten esnaf Hüseyin Özbek de bugüne kadar CHP’ye hiç oy vermediğine vurgu yaparak, yaşadıklarını şöyle anlattı:
“15 Temmuz’da 3,5 yaşındaki çocuğumu bırakıp abdestimi alıp yol boyunca havalimanına yürüdüm. Ben bunları bir parti için yapmadım vekilim, ben bunları ülkem, vatanım için yaptım. Bugün olsun, namerdim yine yaparım. Ama ben bugün bunları hak edecek bir şey yapmadım. Kepçelerle kafama dökülsün diye ben burada 35 yılımı harcamadım. Benim babam 3 tane üniversite öğrencisi okuttu. 35 yıl boyunca İstanbul’un kahrını çektik. Türkiye’nin her yerinden ürünleri getirip burada İstanbulluya sunduk. Türkiye’nin her yanında esnaflar arasında bugün Rami’nin yıkıldığı konuşuluyor. Bugün biz mağduruz. Bugün bizim üzerimizde kepçeler çalışmalar yapıyor. Dükkânımdan kasamı çıkartmama izin verilmiyor. Zabıta amiri geliyor, beni çocuk azarlar gibi azarlıyor. Benim kimliğimde Türkiye Cumhuriyeti yazıyor. Ben sığınmacı değilim, ben mülteci değilim. Burayı işgal ya da zapt etmiş vatandaş değilim. Yıllarca vergisini ödedim. Dükkanım yıkılıyor ve ben burada bunun ıstırabını çekiyorum. Zabıta gelip bana nasıl ‘Çık lan buradan’ diyebilir. Vekilim, siz neredesiniz? Ben size bir kere bile oy vermedim” diyerek işyerinin yıkılmasını eleştirdi.
Selami Rençber isimli bir başka esnafta yaptığı açıklamada arazinin çok kıymetli olduğunu, burada yapılacak bir kont projesinde bir dairenin en az 2 milyon lira değerinde olacağını belirtti.
CHP Eyüpsultan Belediyesi Meclis Üyesi olan Mustafa Tüysüz’de gazetemize yaptığı açıklamada olayların bu hale gelmesindeki en büyük sorumlunun Kuru gıda sitesinin yönetiminde olduğunu, zamanında gerekli tedbirleri almadıklarını konuyu bizzat kendisinin Eyüpsultan Meclisine taşıdığını, ancak olumlu bir sonuç alınmadığı belirtti.
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir