Emekliler umutla zam bekliyor!

Emekli ve memur maaş zammı belli oluyor. Asgari ücrete yapılan yüzde 50.5’lik zammın ardından gözler, 2022 emekli ve memur maaş zam oranlarına çevrildi. Emekli ve memura yapılacak zam 3 Ocak pazartesi açıklanacak Aralık ayı enflasyon rakamlarına göre şekillenecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den de ‘yüksek zam’ mesajı geldi.
Emekli ve memur maaş zammı ne kadar olacak? Milyonlarca vatandaş günlerdir bu sorunun yanıtını ararken, 2022 emekli ve memur maaş zammı ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Asgari ücretin 4 bin 253 TL olmasının ardından emekli ve memur maaşlarına da yüksek oranda bir zam yapılması bekleniyor. Enflasyon rakamlarına göre şekillenecek 2022 zam oranları için tüm gözler yılın son aylık enflasyon rakamının açıklanacağı 3 Ocak tarihine çevrildi. Pazartesi günü açıklanacak kritik rakama göre devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta alacak. Asgari ücretteki yüzde 50.5’lik zammın ardından emekli ve memurları umutlandıran açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi. Bakan Nebati, “Kamu görevlileriyle çok güzel bir anlaşma yapılmış sıra emeklilerde. Onların da hakkını vermek lazım, Hazine, sabit gelirliler konusunda sıkıntı çıkarmayacak” dedi.
Pazartesi günü açıklanacak enflasyon oranı memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamda belirleyici olacak. Bu yılın ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon SSSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı olacak. Yine bu 6 aylık enflasyonun yüzde 3’ü aşan kısmı da memur ve emeklisinin enflasyon farkını ortaya koyacak.
Memurlara yapılacak ek zam görüşmeleri de bu oran netleştikten sonra gerçekleştirilecek. Bu oranın enflasyon farkıyla beraber yüzde 15.7 civarında olması bekleniyor.
BAKAN NEBATİ’DEN ZAM AÇIKLAMASI: SIRA EMEKLİLERDE
Hazine ve Maliye Bakanı Nebati önceki akşam A Haber ve A Para ortak yayında emekli ve memurun dört gözle beklediği zamma ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Bakan Nebati, “Asgari ücrete yüzde 50 zam yapmışsınız, kamu görevlileriyle çok güzel bir anlaşma yapılmış. Şimdi sıra emeklilerde. Onların da hakkını vermek lazım. Zam oranında sayın Cumhurbaşkanı gerekeni açıklar. Hazine, sabit gelirliler konusunda sıkıntı çıkarmayacak. Yapılacak düzenleme, bütçede disiplinsizliğe yol açmayacak. Ona göre hesap kitap yapılacak. Maliye politikalarında ve bütçede asla disiplinsizliğe yol açmayacağız. Gelirlerimiz artarken bunu bir yerlerde istifliyim anlayışına sahip değiliz” diye konuştu.

Kaynak:Mynet

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir