DEPREM BİZE GELMEDEN

DEPREM BİZE GELMEDEN
Yakın zamanda Elazığ`da yaşanan deprem felaketi uykuları kaçırmaya başladı. Uzmanların öngörüleri yaşanan Elazığ depreminin beklenen büyük İstanbul depremini yakın tarihe çektiği şeklinde. Deprem kaçınılmaz doğa olaylarından biri peki bu yaklaşan durum için biz ne gibi önlemler almalıyız? Belediyelerimizin konu hakkında ki çalışmaları neler? Yaşanan kayıpların bu kadar fazla olması engellenebilir mi?
 Deprem herkesin aklında bu aralar. Hiç olmayacak gibi yaşayabiliyoruz ama hiç olmamış gibi yaşamaya devam edemiyoruz ne yazık ki. Çünkü can ve mal kayıplarımız yaşadığımız korkular deprem bitince bitmiyor. 1999 Gölcük depreminin etkileri hala devam ediyor. Evlerini, ailesini, yakınlarını kaybeden saatlerce göçük altında kalıp hala o korkularla yaşamaya devam eden insanlarımız var. Bu durumun önemini onlar kadar anlayamayan ve önlemini almayan bir o kadar da insanımız… Kabul edelim depreme dayanıklı evlerimiz yok ve deprem konusunda yeteri kadar bilinçli de değiliz. Belediyelerin toplanma alanı ilan ettiği yerleri bilmiyoruz bilinçlendirme kampanyalarına kulak asmıyoruz. Deprem sırasında ne yapılır çoğumuz haberdar değil. Doğru bilinen yanlışlarımızla bir umut bıraktık kendimizi Allah`a. Peki nereye kadar?
Çoğumuz evlerimizin depreme dayanıklı olup olmadığına baktırmadık bile. Eyüp ve civar ilçelerde evleri yarık ve çatlaklarla dolu birçok insan Valiliğe bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne durumu bildirmiyor, öylece devam ediyorlar hayatlarına. Evleri eski farkındalar ama evlerinden çıkarılmaları, kurulu düzenlerinin bozulması, masraf çıkma durumu ayaklarını valiliğe değil ölüm tehlikesi içindeki biricik yuvalarını itiyor. Can olmadıkça malın değeri yok ama yine de canın yongası diyip hiçbir şey yokmuş gibi davranıyoruz. Peki, nereye kadar?
Belediyelerin ve Büyük Şehir Belediyelerinin afet sonrası zararın minimum seviyede tutulması için yaptığı birçok çalışma var. Eyüpsultan Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü bünyesinde kurulan Eyüp Sultan Afet Yönetim Birimi (ESAY) Eylülde Silivri açıklarında yaşanan 5.8lik deprem sonrası çalışmalarına yoğunluk verdi. Olası deprem senaryoları hazırlandı ve karşılaşılacak durumlar belirlendi. Belediye kaynaklarına göre ilçemizde 102 adet afet toplanma alanı bulunuyor. Bunun yanında bilgilendirme amaçlı panolar ve deprem konteynerlerinde ki eksiklerin temini için çalışmalar da yapıldı. Ancak bu çabalar sizi depremden korumaz. Çalışmalara bilinçli bir şekilde katkı sağlanmazsa sonuç öngörülemez değil. Öncelikle yapılması gereken binanızın deprem risk analizi, hele ki 1999 öncesi yapılmış bir bina da oturuyorsanız. Unutmayın ki deprem değil bina öldürür ve bunu değiştirmekte bizim elimizde.
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir