ÇOCUK KİTAPLARI FESTİVALİ BAŞLADI

ÇOCUK KİTAPLARI FESTİVALİ BAŞLADI

Kültür, sanat ve sosyal belediyecilik alanında gerçekleştirdi örnek projelerle ilgi odağı olan Eyüpsultan Belediyesi, sömestr tatilinde tüm çocukların kitapla buluşacağı bir festivale imza attı.
Çocuk Kitapları Festivali ve Zal Mahmut Paşa Külliyesi Kitap Sanatları Merkezi 20 Kasım Çarşamba akşamı açıldı.


Çocuk Kitapları Festivali, Zal Mahmut Paşa Külliyesi Kitap Sanatları Merkezi’nde düzenlenen açılış töreniyle birlikte start aldı. Festival, 20 Kasım-8 Aralık 2019 tarihleri arasında çocuklarla buluşacak.
Çocukların, kitapların büyülü dünyasına yolculuk yapacakları, sevdikleri çocuk kitabı yazarları ile biraraya gelecekleri festivale 52 yayınevi katılırken, 40’tan fazla yazar imza günleri ve söyleşilerle festivalde yer alıyor.


FATİH KOCA’DAN TASAVVUF KONSERİ
Eyüpsultanlı çocukların velileriyle birlikte yoğun ilgi gösterdiği Çocuk Kitapları Festivali açılış programında, ünlü sanatçı Fatih Koca Tasavvuf Musikisi Konseriyle, Seyfullah Kartal ise şiir dinletisiyle büyük beğeni topladı.
“DÜN BUGÜN EYÜPSULTAN” SERGİSİ
Geçmişten günümüze tarihi dokusu ve sosyal yönleriyle Eyüpsultan’ı tasvir eden “Dün Bugün Eyüpsultan Sergisi” sergisi ise davetlilerin ilgi odağı oldu. Davete onur konuğu olarak katılan ünlü çocuk kitapları yazarı Bestami Yazgan, çocuklarla keyifli sohbetler gerçekleştirdi. Yazgan, miniklere 26 Kasım Salı imza günü için tekrar festivale geleceğinin müjdesini verdi.
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Zal Mahmut Paşa Külliyesi Kitap Sanatları Merkezi ve Çocuk Kitapları Festivali açılış programında yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Çocuklarımızın 19 gün boyunca kitapla buluşacağı, kitaba doyacağı Çocuk Festivalimize ve Zal Mahmut Pasa Kitap Sanatları Merkezimizin açılışına hoşgeldiniz. Zal Mahmut Paşa Külliyesi Kitap Sanatları Merkezi’ni küçük bir sahaf çarşısı gibi kullanmak istiyoruz. Yıl içinde farklı zaman dilinde farklı etkinliklerle İstanbulluları buluşturmak istiyoruz.”
“İSTANBUL BİR DÜNYA KENTİYSE EYÜPSULTAN DA ONUN BAŞKENTİDİR”
“İstanbul bir dünya kentiyse Eyüpsultan da onun başkentidir. Başkent olmak için de marka işler yapmak lazım. Marka işlere de çocuklardan başladık. Çünkü bizden sonra onlar devam ettirecekler.”
BAŞKAN DENİZ KÖKEN’DEN ÇOCUKLARA VE GENÇLERE MÜJDELİ HABERLER
“Dijital çağ çocukları kitaplardan uzaklaştırdı. Bu etkinliği yapıyoruz, alnı zamanda matematik evi kuruyoruz. 1 Ocak’ta açacağız inşallah. Çocukları matematikle buluşturacağız. Aynı zamanda Ali Kuşçu Uzay Evi’ni planetaryuma çevireceğiz. Büyüteceğiz, hem fizik hem astronomiyi çocuklar deneyimleyerek öğrenmeye başlayacaklar. Bir şey üretemezsek kalkınamayız. Bir şey üretmek için de bizim bilimi, ilimi, şiiri, sanatı sevmemiz lazım. Bir bağımsızlık merkezi açtık. Niye açtık? Sıkıntılarımız var, onun için açtık. Bir taraftan Bağımsızlık Merkezi açıyoruz, bir taraftan Matematik Evi açıyoruz, bir taraftan Çocuk Kitap Festivali başlatıyoruz. Her mahalleyi kütüphane ile tanıştıracağız. Sonra gençlerle ilgili çalışma yapacağız. Eyüpsultan Belediyesi’nin kendine ait spor salonu da yüzme havuzu da yok. İki yüzme havuzunun temeli bir iki ay içinde atılacak. Ayrıca salonlarla da buluşturacağız. Ne için yapıyoruz? Sorunlu bölgelerin işi azalsın diye. Hastanelerin işi azalsın, karakolların işi azalsın, anne babaların sıkıntıları azalsın diye yapıyoruz. Aynı zamanda da zeki, dinç, bilimle yoğrulmuş bir nesil yetiştirmek için. Çocuklar Uzay Evi’nden aldıkları biletlerle spor yapacaklar. Ne kadar çok okurlarsa o kadar çok yüzecekler, ne kadar çok bilimle uğraşırlarsa o kadar çok spor yapacaklar, havuzlarla buluşacaklar. Başarıları ödüle dönüşecek.
“OKUYAN VE ÜRETEN BİR EYÜPSULTAN İSTİYORUZ”
“Eyüpsultan’da kültürü, turizmi, ticareti kalkındırarak bu şehrin hem gelirine hem istihdamına hem de kültürel kalkınmasına katkı sağlamak istiyoruz. Belli bir gelir seviyesine ulaşmış, okuyan ve üreten bir Eyüpsultan istiyoruz.”

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir