CHP Kadın Kolları şiddete karşı basın açıklaması yaptı

 ÖLDÜREN SEVGİ İSTEMİYORUZ!

CHP Eyüpsultan İlçe Kadın Kolu Başkanlığı son günlerde artan kadın cinayetlerini protesto etmek ve birkaç gün önce vahşice katledilen Pınar Gültekinİ anmak için  Eyüpsultan meydanında bir basın açıklaması yaptı.

CHP Eyüpsultan İlçe Kadın Kolu Başkanı Arzu Altunay konuşmasında şunları kaydetti:
Sayın basın mensupları mücadelenin yılmaz neferleri yol arkadaşlarım, Kadına yönelik şiddette, her alanda başlatılan mücadeleye rağmen günümüzde kadına yönelik şiddet devam etmektedir.
Kadınlar hayatlarının her alanında eğitim, yaş, ekonomik durum ayırt etmeksizin şiddet görmekte, hatta gördükleri şiddet sonucu hayatlarını kaybetmektedir.
Giderek artan kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerine dur demek için sesimizi yükseltiyoruz.
Susmak onaylamaktır.
SUSMUYORUZ!
Şu gerçeği herkes kabul edecek kadın cinayetleri katliamdır. Çünkü kadını öldüren, toplumu yok etmiş demektir. Kadın cinayetleri, topluma dayatılan erkeğin üstünlüğü gibi çağdışı olgunun sonucudur.
Evde, sokakta, işyerlerinde kadınların yaşadığı baskı, şiddet ve sömürüye neden olan topluma dayatılan erkek egemen düzeni, kadını yok sayan, emeğinin ve bedeninin üzerine çöreklenen orantısız gücü kadın dayanışmasıyla ortadan kaldıracağız.
Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayana, kadın cinayetleri ve kadına karşı şiddette gerekli caydırıcı cezaların uygulandığı adaleti sağlayana kadar sözümüzü sokakta söylemeye, mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz.
Bu cinayetlerin sorumluları; ne giyeceğimize, kaç çocuk doğuracağımıza, nerede çalışacağımıza, saat kaça kadar dışarıda kalacağımıza karar veren karanlık zihniyettir.
Bu cinayetlerin sorumlusu; yaşam hakkımızı garanti altına alan İstanbul sözleşmesini tartışmaya açanlardır.
Bu cinayetlerin sorumluları kadını öldürme hakkını kendinde bulan canilere, iyi halden cezai indirimler uygulayarak cesaretlendirenlerdir.
Birkaç gün önce vahşice katledilen Pınar Gültekin, isyanımızdır.
Tahammülümüz kalmadı.
Pınar için, bugüne kadar öldürülen tüm kadınlar için, evladı vahşice katledildiğinde “Çok canı yanmıştır keşke kurşunla öldürselerdi” diyen anneler için susmuyoruz.
İsimleri hafızalarımızdan, acıları yüreklerimizden hiç çıkmasın. Çıkmasın ki; unutmayalım. Çıkmasın ki mücadelemiz kamçılansın.
Yas’ ta değil, isyandayız.
Baskıya, zulme, şiddetin her şekline DUR diyoruz.
Öldüren sevgi istemiyoruz.
Bu mücadeleyi kazanacağız. korkmuyoruz, gücümüze inanıyor, kendimize güveniyoruz dedi
Arzu Altunay açıklamasını ; Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın diyen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK e şükranlarımızı sunuyor; saygı ve sevgi ile anıyoruz diyerek bitirdi.
Kaynak: Haberetkin
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir