Boşnak Soykırımı hüzünle anıldı!

Bosna Hersek’in verdiği bağımsızlık mücadelesinde, 11 Temmuz 1995’te soykırıma uğrayan 8 bin 372 Bosnalı Kardeşimiz için düzenlenen  “Uluslararası Srebrenica Boşnak Soykırımı Anma Koşusu” gerçekleştirildi. Florya-Yeşilköy sahili arasında yapılan 8 bin 372 metrelik koşuya Eyüpsultan’ın tanınmış ismi Ferzan Özer’de katıldı.
Srebrenica soykırımını anma koşusunu, Bakırköy Belediye Başkanlığı ve Sancak Derneği düzenlediler. Koşuya Başkan yardımcısı Cavit Ganiç ile Türkiye Bosna – Sancak Derneği Başkanı Muhammet Sancaktar, CHP İl Başkan yardımcısı ve Balkan masası İstanbul sorumlusu Şemside Yener ‘de katıldılar.
Kartal Belediyesi de aynı gün öğleden sonra bir etkinliğe imza attı. Ferzan Özer bu etkinliğe de katıldı.
Rumeli TV’ye konuyla ilgili olarak bir röportaj veren ve babaannesinin Boşnak olduğunu ifade eden Ferzan Özer, “ Bakırköy Belediyesi’nin ve Sancak Derneği’nin organize ettiği, 8 bin 372 soydaşımızın soykırım anması için güzel bir etkinlik oluyor. İnşallah her yıl tekrarlanır. Bu soykırım, oradakilerin Türk ve Müslüman olmalarından kaynaklanıyor. 90’lı yılların tam ortasında böyle bir soykırımın yaşanması çok büyük bir acıdır. Bu acının unutulmaması gerekir. Unutulursa yeni soykırımların olacağını hepimiz biliyoruz” diye konuştu.
Aradan 26 yıl geçse de Srebrenica Soykırımının bıraktığı acı hala yüreğimizde. Böylesine bir acının bir daha tekrarlanmamasını diliyor, hayatını kaybeden Boşnak kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz.
Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir