Başkan Köken organlarını bağışladı!

Başkan Köken organlarını bağışladı!

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, organlarını bağışladı. Başkan Köken, Eyüpsultan İlçe Sağlık Müdürü Muhammed Atak ile yaptığı görüşmenin ardından organlarını bağışladı.
Başkan Köken, 3-9 Kasım tarihleri arasındaki Organ Bağış Haftası dolayısıyla kendisini ziyaret eden İlçe Sağlık Müdürü Muhammed Atak ve ekibine organ bağışında bulundu.

Konuyla ilgili olarak Medya Haliç kurucularından, Genel Yayın Yönetmenimiz Hakan Hapcıoğlu’na özel bir açıklamada bulunan İlçe Bağlık Müdürü Muhammed Atak şunları kaydetti:
“3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla belediyemizden destek istemiştik . Hem stand kurulum sürecine destek verildi, hatta kendisi özellikle ziyaret ederek desteğini ifade etti. Bir toplantı vesilesi ile Belediye’ye gitmişken odasında organ bağışı başvurusunu da aldık.
O da artık bir bağışçımız.

Organ bağışı için ziyaretler devam edecek

Bu arada,toplum liderlerine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Eyüpsultanımız’ın önde gelenlerini organ bağışında bulunmaya davet ediyoruz. Önümüzdeki günlerde ziyaretlerimize devam edeceğiz .

Ayrıca ilçe jandarma komutanlığımızı ziyaret ettik. Bilgilendirme çalışması yaptık. Desteklerini aldık. Diğer kurum ve kurullarımızı yoğun bir şekilde ziyaret ederek hem kurumlarımıza işi için gelen vatandaşlarımızı bilgilendirdik,  hem de kurum çalışanlarını bilgilendirerek organ bağışı yapmaları konusunda destek istedik. Eyüpsporumuz da çıktığı maçta bize destek verdi.


İlçe de organ bağışının önemini anlatma ve bağış alma konusunda yoğun bir çalışma içerisine girdik.
Vatandaşlarımızın, toplum liderlerimizin bağışta bulunarak öncü olmasını istiyoruz. Bu noktada bir bağışçımız olarak sizin desteğinizde bizim için çok önemli.” dedi.

Organ Nakli Günah mıdır?
Organ nakli operasyonu, nakile ihtiyaç duyan hastaların yaşamlarını devam ettirebilmeleri ve sürdürüyor oldukları yaşamların kalitelerini yükseltmesini sağlayan cerrahi bir operasyondur. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun web sayfasında bazı şartlara uyulmak kaydıyla, hayatı veya hayatî bir uzvu kurtarmak için başka çare olmadığında, bazı şartlara uyularak kan, doku ve organ nakli yolu ile de tedavinin caiz olması gerekir. “Her kim bir hayatı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur.” (Mâide, 5/32) ayeti de buna ışık tutmaktadır yazısı mevcuttur.

Organ bağışında bulunacağız, cenazemizin vücut bütünlüğü bozulur mu ?
Kadavradan bağışlanacak organ ya da organlar alınırken, sanki canlı bir kişi ameliyat ediliyormuşcasına özen gösterilir. Daha sonra ise kadavranın zarar görmemesi için ilgili bölgeler estetik dikişler ile kapatılır. Organ bağışının ne kadar önem arz ettiğini bilen doktorlar bu durumda gereken saygıyı göstermektedirler.

Sadece Böbreğimi bağışlarsam öldükten sonra diğer organlarım da alınır mı?
Hayır kişinin ve ailenin rızası dışında hiçbir şekilde konuşulan ve bağışlanan organın dışında başka bir organ için işlem yapılmaz.

Bağışladığım organların para ile satılma riski var mıdır?
Beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastanın organları bağışlanacağı zaman, koordinasyon sistemi üzerinden bu durum Sağlık Bakanlığı’nın Koordinasyon Merkezine ve sonrasında da Ulusal Koordinasyon Merkezine bildirilmekte olup süreç böyle işlerken bağışlanan bir organın maddi satış durumu asla söz konusu değildir.

Hayattayken organlarını bağışlayan bir kişi daha sonra bundan vazgeçebilir mi?
Evet merkez listesinden bir dilekçe ile başvurarak adınızı sildirebilirsiniz veya bu durumu yakınlarınıza söyleyebilirsiniz. Çünkü zamanı geldiğinde gerekli izinlerin alınması için ailenizle yeniden görüşülecektir. Bu durumda bağış kartınız olsa dahi aileniz izin vermediği sürece organlarınız bağış için kullanılamaz.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir