Basın açıklaması yaptılar

Özellikle tüm dünyada süregelen pandemi aşamasında, ülkemizde de oldukça zor şartlarda görev yapan ve son günlerdeki ekonomik şartlarda oldukça zor günler geçiren sağlık çalışanları maaşlarının arttırılmasını istiyorlar. Eksen Sağlık Bir SEN (Eksen Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Birliği Sendikası) ‘na bağlı sağlık çalışanları da bu konuyla ilgili olarak Eyüpsultan Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması yaptılar.
Sendikanın İstanbul İl Başkanı Harun Çayır’ın yaptığı basın açıklaması şöyle:

                     Basın açıklaması
Sağlık çalışanları kamuda en düşük maaşı alan ve diğer kamu personeline göre daha çok yıpranan bir meslek grubu olmasına rağmen hala yıpranma payı verilmemiş yapılacak olan düzenlemenin de içinde ne olduğu bilinmemektedir.
Her mesleğin kendi içinde elbette riskleri vardır lakin 7/24 saat çalışan bir sağlık çalışanı birçok kişinin kaldıramayacağı ağır bir psikolojik yıpranmanın tam ortasında kalmıştır. Çünkü yaptığımız iş yaşam ile ölüm arasında ince bir çizgide gelişmekte ve sonuçları açısından insan psikolojisi üstünde bozucu ve yıpratıcı etkiler bıraktığı aşikardır.
Sağlık çalışanlarının sorunları sadece maddi açıdan iyileştirme olarak algılanmamalıdır.
Aynı meslek grubu içerisinde 4/a 4/b 4/c  gibi kadro ayrımları yapılmakta ve aldığımız ücretler bu kadro ünvan ve kadro grubuna göre farklılık göstermektedir 4 yıllık lisans mezunu bir hemşire ek ödeme çıkarıldığında 3.600 TL. bandında maaş almaktadır
Sağlıkta şiddet kronikleşmiş bir hal almış çıkarılan yasa maalesef uygulamaya geçmemiştir
Ayrıca demokratik bir ülkede çalışma bakanlığından izin almış yasal kuruluşunu tamamlamış her sendika faaaliyette bulunup üye yapabilir olmasına rağmen çalışanlar tek sendikaya mecbur bırakılma yoluna gidilmiştir.
Sendika bir tercihtir lakin geldiğimiz noktada sendikalar siyasi vesayet altında bırakılmıştır.
Sağlık bir ekip işidir temizlik personelinden güvenlik görevlisine, şoföründen hemşiresine, doktoruna kadar sistemin içinde bulunan herkesi kapsayacak bir çalışma yapılması zaruridir.  Ayrıca hekim ve diğer mesleki grupları karşı karşıya getirmek hoş olmamıştır
Hekimlerimiz bizler için elbette çok değerlidir ve sitemin vazgeçilmez parçasıdır. Hekimlerimizin de maaş ve özlük haklarında iyileştirme yapılmalı daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanmalıdır.
Sayın Sağlık Bakanımıza  çağrımızdır:
  • Kurumlarda kreş uygulaması fiilen uygulamaya geçirilmelidir
  • Tek tip kadro ve iş güvencesi sağlanmalılıdır
  • Vefat eden sağlık çalışanları görev sehidi kapsamına alınmalıdır
  • Kurumlarda liyakat ön planda tutulmalıdır
  • Tek kalemde maaş uygulamasına geçilmeli ve maaşlara seyyanen 1500/2000 tl aralığındsa zam verilmelidir
  • Başta Hemşirelik olmak üzere sağlık teknisyen veya teknikerlerinin sağlık bakım teknisyenlerinin görev tanımları yeniden düzenlenmeli ve açık olarak yasal sınırlar belirlenmelidir
  • Verilen giyim yardımları günümüz şartlarına uygun olarak tekrar düzenlenmelidir.
  • Sağlık çalışanlarının konaklayabileceği sağlık evler ve misafirhaneleri hizmete açılmalıdır.
  • Vergi kesintisi oranları yeniden düzenlenmeli ve minimum seviye indirilmelidir.
  • Sendikal faaliyetlerde % 1 barikatı kaldırılmalı ve yasal kuruluşunu tamamlamış her sendika üyesine sendika üyelik aidatı ödenmelidir.
Bizler her Şartta devletimizin ve milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz,  devletimizin de bizleri göz ardı etmeyeceğini ümit ediyoruz.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir