Bahar Ayhan – Tüm Yazıları

İlk bulan Lidyalıları bilmem ama Napolyon para para para derken dünya üzerindeki en büyük güç aracının para olduğunu biliyordu. Kimine göre amaç kimine göre de araçtı. Benim için nedir? Diye sorarsanız sadece araç..

21 Aralık 2020

SMA

 Bir çoğumuz için hiçbir şey ifade etmeyen, bir çoğumuzun sadece gazete ve TV den duyduğu ama bir çoğumuzun ise hayatının merkezi olan harfler acaba ne anlama geliyor.
Spinal musküler atrofi (sma) kas kaybı ve zayıflığa sebep olan ve çok sık görülmeyen bir hastalıktır. Görülme sıklığı dünyada 1/10.000 , Türkiye de ise 1/6.000 dır. İstemli kaslarda kuvvetsizlik ve erime görülür. Hastaların zekaları normal veya normalin üstündedir. İlaçları düzenli olarak alınmayan hastalarda sonuç maalesef ölümdür. 23 Aralık 2016 dan itibaren SMA çaresiz bir hastalık olmaktan çıkıyor.

14 Aralık 2020

O kadar çok sıkıldım ki , samimiyetsiz olan ve sadece belirli günlerde yapılan anılmalar, farkındayız, yanındayız diye atılan nidalardan.
8 mart Dünya Kadınlar Gününde kadınları hatırlar sorunlarını ele alırız ama 9  Mart’ta herşey unutulur. Ekim ayında cerebral palsi haftasıdır bir hafta içinde bu hastalık anılır sözüm ona hastaların hakları ve yaşadıkları sıkıntıları kaleme alınır. Hafta bitiminde ise yine her şey unutulur, tıpkı 3 Aralık engelliler gününde olduğu gibi.

7 Aralık 2020