Bahar AYHAN – Para para para

Para para para

İlk bulan Lidyalıları bilmem ama Napolyon para para para derken dünya üzerindeki en büyük güç aracının para olduğunu biliyordu. Kimine göre amaç kimine göre de araçtı. Benim için nedir? Diye sorarsanız sadece araç..
Yaşamak için, hayata tutunmak ve devam edebilmek, alışveriş yapabilmek, faturaları ödeyebilmek, kısacası tüketim yapabileceğin tüm ihtiyaçlarını temin edebilmek için sadece araç.
Durum böyle olunca “para” hepimizin ihtiyacıyken neden sadece kalburüstü, mevkii ve makam sahipleri için daha önemli ve sırf onlara daha çok lazımmış gibi görünüyordu. Dünya olarak yaşanılan bu “Pandemi” döneminde ülkem sadece covid_19 virüsü ile değil işsizlik ve yoksullukla da ciddi bir savaş veriyor. Kısıtlamalar, yasaklar, kapatılan mekanlar sırf hastalıktan korunmak için uygulansa da , burada çalışan milyonlarca işçi emekçi ve mekan sahipleri hem geçim sıkıntısı hem de borç batağında boşa kulaç atarak iki büyük savaşa karşı mücadele etmeye çalışıyorlar. İşten çıkartılmalar yerine süresiz ücretsiz izinlerle halkın ayağına pranga takmaktan öteye geçmezken, bizi covid değil ama parasızlık öldürecek diyenlere kulaklar çoktan tıkandı bile…
Bir eline aş diğer eline iş yazarak Samsun da intihar eden genç bir adam ise bu serzenişlerin vücut bulmuş hali olarak gördüğümüz ve maalesef bu gidişle görmeye devam edeceğimiz üçüncü sayfa haberlerinin baş kahramanları olmaya devam edecek..
Kendimize üç maymunu oynarken dış devletlere para yardımı yapabilecek güçte olan büyüklerimize Bizim günahımız nedir? diye sormadan edemiyoruz.
Yıllarca emek veren, vergisini ödeyen halkımızın sorunu ve acısı başka ülkelerin halkından daha az mı kıymetli?
Yorum sizlerin.