Bahar Ayhan – Engel Sadece Bir Kelime

ENGEL SADECE BİR KELİME

 

    O kadar çok sıkıldım ki , samimiyetsiz olan ve sadece belirli günlerde yapılan anılmalar, farkındayız, yanındayız diye atılan nidalardan.
    8 mart Dünya Kadınlar Gününde kadınları hatırlar sorunlarını ele alırız ama 9  Mart’ta herşey unutulur. Ekim ayında cerebral palsi haftasıdır bir hafta içinde bu hastalık anılır sözüm ona hastaların hakları ve yaşadıkları sıkıntıları kaleme alınır. Hafta bitiminde ise yine her şey unutulur, tıpkı 3 Aralık engelliler gününde olduğu gibi.
    Bir çok okurum spastik paraparezi hastası olduğumu biliyor. Nörolojik bir hastalık, beynimde ki sinyaller ters çalışıyor, gevşeme sinyali yerine kasılma sinyalim var. Fiziksel olarak yürüme bozukluğum olduğu için bana Ortopedik engelli diye bir isim buldular. Kime ne zaman bu hak verildi bilmiyorum. Benim için ve benim gibi benzer hastalıklardan dolayı bir çok kişiye engelli, sakat diyerek sıfatlar ve sınıflandırmalar yapıldı. Ötekileştirildik, sözüm ona vicdan yapılanması gerekenler arasına girdik ve acınılarak bakıldık. Bu dünyada hiçbir canlı diğerine acıma hakkına sahip değildir çünkü acımak, altında egoyu ve kibri besleyen bir duygudur. Allah bile kullarına acımaz sadece rahmet ve merhamet eder.
    Bu yazım sana, beni farklı gören, adın her ne ise… Şimdi iyi oku ve okuduklarını iyi anla . Bana hitap ettiğin bir ismim var, adım Bahar ama genel adım ise sadece insan. Ben de çalışıyorum, üretiyorum,  seviyorum, seviliyorum, gücümün yettiğince insanoğlunun yardımına koşuyorum, ülkeme hayırlı bir vatandaş olup ve hatta bazen spor bazen sanat ve benzeri bir çok konuda birincilikler alıp ülkemi dünyada temsil ediyorum. Benimle ilgili bir karar verme, bana isimler ve sıfatlar koyma hakkını sana vermiyorum ve yalandan, sadece bir gün için beni hatırlamana izin vermiyorum. Nefes aldığım sürece tek farkımız farksızlığımız ilkesini savunup buna göre yaşıyorum. Gözlerini bana kapatmak istiyorsan bu senin tercihin, ama eğer kalben farkındalık yaratmak adına yanımdaysan önce yüreğimi gör bacağımı veya eksik olan uzvumu değil. Sonra yaşadığım zorlukları sor, içimdeki fırtınalara güneş ol. Karayolları benim için nasıl zor, toplu taşımada nasıl bir sıkıntı çekiyorum bunlara bak ve en önemlisi toplum bize nasıl bakıyor, neler yaşatıyor asıl onları gör. Sadece bir gün de değil, her gün ve her koşulda yanımda ol. Kalplerimizdeki kilit vurulmuş sevgilerin gün gelip açılması dileğiyle.
    “Engel sadece bir kelime” başka hiçbir şey değil. Bunu aklına kalbine ve ruhuna kazı…