Ak Parti’nin adayları!

Ak Parti’nin adayları!

Geçtiğimiz günlerde, Eyüpsultan’a gelen eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile görüşme fırsatımız oldu.
Bakan Bey’in sınıf arkadaşı olan Saadet Tunalıgil Hanım’ın işyerinde görüştük. Tunalıgil’in kardeşi Ahmet Şen ve Eyüpsultan’ın sevilen isimlerinden biri olan Ziya Purde ile tanımadığım birkaç vatandaş daha vardı.
30 yıllık gazetecilik yaşamımda çok sık görmediğim bir durumla karşılaşınca şaşırmadım desem yerinde olur. Bakan Özlü’nün bulunuduğu işyerinin önünde hiç bir koruma görevlisi yoktu. Yani dışardan biri baksa içeride bir Bakan’ın olduğunu anlamazdı. Onun için de dışarıda meraklı bir kalabalık yoktu. Bakan bey gayet rahat, içerde bulunan insanlarla sohbet ediyor, bazı sorular soruyor, cevaplar alıyordu. Bazı sorular üzerinde ısrarla duruyor, aynı soruyu tekrar soruyor, aynı cevabı alıyordu. Sanki önümüzdeki yerel seçimlerde Eyüpsultan’ın yol haritasının çizilmesi için bir çalışma yapılıyor gibi geldi bana..
Sayın Bakan’ın, Eyüpsultan’da adayınız belli oldu mu, kimi aday göstereceksiniz? gibi saçma sorulara cevap vermeyeceğini bildiğimden, Ak Partililer’in genel kanısı olan ” Bizde görev istenmez, verilir” şeklindeki yaklaşımı doğru bulup bulmadığını sordum.
Böyle bir yaklaşımı kesinlikle yanlış bulduğunu söyleyen Bakan Özlü, ” Aksine, aday olmayı bekleyeceklerine, partiye müracaat etsinler, görev istesinler” diyerek, başkan aday adaylarının görev bekleyen değil, görev isteyen bir çizgi çizmelerinin gerektiğini belirtti.
Bu güne gelecek olursak, Ak Parti’de Eyüpsultan Belediye Başkanlığı için henüz ortada Çetin Ünlü dışında kimse yok. Bir çok kişinin adı konuşuluyor, ancak , “Ben başkanlığa talibim” diyen hiç kimse de ortaya çıkmıyor. Ancak Başkan Remzi Aydın’ın ” Ak Parti adayının kendisi olduğu” şeklindeki söylemleri de kulağımıza gelmiyor değil. Olabilir mi? Olur neden olmasın?
Remzi Aydın’dan önceki Belediye Başkanı olan Kavuncu dışında bildiğim kadarıyla diğer eski başkanlar tekrar aday gösterilmişler. Kavuncu kendi istemediği için ikinci kez aday gösterilmemiş. Belki Remzi Aydın’da ikinci kez aday gösterilebilir.
Bu durum seçimlerin sonucunu nasıl etkiler. Bütün düşünülmesi gereken durum bu aslında. Yerel seçimlerde genel bir kanı vardır. Seçmen partiden önce adaya göre oy verir. Bunun tersini de düşünebilirsiniz. Seçmen adaya göre oy vermez.
Seçimi kazandırabilecek bir aday olarak görülen biri seçimi kaybettirebilir de. İşte bunun için Bakan Özlü’nün dediği gibi adayların görev bekleyen değil, görev isteyen bir çizgide cesurca durup, öne çıkmaları gerekiyor. Bu arada Çetin Ünlü’yü de bu çizgide durduğu için tebrik etmek gerekiyor.

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.
  • 28
    Shares

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir