31 Mart yerel seçimlerinde mühür basarken dikkat!

31 Mart yerel seçimlerinde mühür basarken dikkat!

Türkiye’de 57 milyon seçmen, yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart Pazar günü sandık başına gidecek. Oyunuzun geçersiz sayılmaması için bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. İşte YSK tarafından yapılan uyarılar…

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimde oyların  hangi hallerde geçerli, hangi hallerde geçersiz sayılacağını belirledi. YSK  Genelgesi’ne göre, şu şekildeki oy pusulaları geçersiz sayılacak:

– Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, arkasında sandık  kurulu mührü ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmayan oy  pusulaları.

– Hiçbir yerine “evet” ya da “tercih” mührü basılmamış oy  pusulaları.

– Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan alanlardan birden  fazlasına mühür basılmış oy pusulaları.

– Birden fazla siyasi partiye veya bağımsız adaya ayrılan alana taşmış  “tercih” veya “evet” mührü basılan oy pusulaları.

– Sandığın ait olduğu seçim çevresinden başka bir seçim çevresi için  düzenlenmiş oy pusulaları.

– Bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış oy  pusulaları.

– “Tercih” veya “evet” mührü dışında herhangi bir özel işaret,  herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış oy pusulaları.

– Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ait bölümleri belirgin bir  şekilde ve özel olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş oy pusulaları.

– Pusulada yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar,  harfler, sayılar yazılmış veya şekiller çizilmiş birleşik oy pusulaları.

YSK genelgesinde, oy pusulalarını geçersiz kılmayacak durumlar da  şöyle sıralandı:

– Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında oy pusulasının  yırtılması, bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazayla yırtılması.

– Herhangi bir şekilde pusulanın lekelenmiş olup da bunun özel olarak  işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması.

– Pusulanın katlanarak zarfa konulması sebebiyle “tercih” veya “evet”  mührü veya arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının diğer  kısımlarına geçmesi.

– Bir siyasi parti veya bağımsız aday alanına basılan “tercih” veya  “evet” mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması.

– Başka bir siyasi parti veya bağımsız adayın alanına taşmamak  kaydıyla siyasi parti veya bağımsız aday alanına birden çok “tercih” veya “evet”  mührü basılması.

– Yetkili seçim kurullarınca gönderilen ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek  Seçim Kurulu filigranı bulunan oy pusulalarının arkasının sandık kurullarının  ihmaliyle mühürlenmemiş olması.

Öte yandan, zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait  olanının geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

Gazetevatan.com

Beğendiyseniz, lütfen paylaşın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir